Miks ma ära ei lähe

veebruar 26, 2007 at 1:08 p.l. 12 kommentaari

Sentimentaalne vastus Vanamehele 

Olen minagi tundnud, et eestlane olla on häbi. Korduvalt. Olen tundnud sedagi, et süda on mujal. Seal, kus tehakse justkui õilsamaid, paremaid, mulle meelepärasemaid asju. Ometi ei taha ma siit, Eestis, lõplikult ära.  

Esmalt vist seepärast, et siin on ikkagi minu parimad inimesed. Hea küll, nad võivad homme olla Berliinis, Pariisis, Brüsselis, aga praegu on nad siin. Ja pealegi, vanemaid ei vii ma ilmselt endaga kaasa. Ometi, ma tahaks olla nende lähedal seda aega, mis see veel võimalik on.  

Teiseks, ma olen siin, selle keele küljes kinni. Justkui naelapidi seinas. Mulle meeldib selles keeles mõelda, öelda, tegutseda. Ma vist tunneksin end pooliti ja võõriti, kui see mu argipäevast ära võtta. 

Kolmandaks, ma ei usu, et kuskil on inimesed inglid ja riigid paradiisid. Varem või hiljem avastaksin ma, et mujalgi on asju, mille üle ma uhke olla ei saa, sest ma ei ole veel kohanud ühtki seltskonda, kellega sada prossa nõus olla.

Sestap tundub riigi vahetamine mulle natuke nagu abikaasa vahetamine. Vanal võib ju olla sada häda, mida sa tead, aga uuel on sada muud, mida sa veel avastad. Mõistlikum on seega vana suhte (vana riigi) toimimist paremaks muuta, mitte kohe uue järele krabada. 

Ja neljandaks, kuitahes kuri ja pettunud ma puhuti ei oleks, ei usu ma siiski, et siin maailmanurgas oleks asjad päris muudetamatud. Kui võtta varased üheksakümnendad, linnuvabrikupoisid, lokkav macho-kultuur ja töönarkomaania (iga tegijam mees rääkis toona, kuidas sööb, magab ja peseb kabinetis), prostitutsioon kui naistele kohane ja soovitatav teenimisvahend, mida kiitsid lehtedes ühevõrra koolitüdrukud, ärimeeste kaasad ja psühholoogid, pank, mis ütles, et eraisikul ei ole laenama asja, massilised ümbrikupalgad jne, jne, siis praegu on meil siin ikka hoopis teiste väärtustega maailm.

Nüüd võivad mehed tahta (kasvõi vahel) kodus lapsi kasvatada, prostitutsioonis nähakse ametlikult probleemi, äri ei tähenda automaatselt maffiat ja pangast ei peksta sind välja, kui just miljonit kotis pole. 

Ei, see pole ideaalne elu. Kaugeltki mitte. Aga vähem kui paarikümne aasta kohta ikka päris kobe tulemus. 

Ja viiendaks, kõige sentimentaalsem mu argumentidest vist, kõik ei mahu marjamaale. Mina võiksin ilmselt üsna vabalt leida laias ilmas tegevust. Aga paljud eestlased enesele emigreerumist lubada ei saaks, ja mitte ainult oma laiskuse ja lolluse tõttu.

Kummalisel kombel tunnen ma, et mul on nendega mingi osa. Et nad on tükike minu keele-ja kultuuriruumist, minu maailmast. Et nad on mulle midagi andnud, otse või kaude. Ja et minust oleks ilus neile midagi tagasi anda. Veidike parem elu näiteks. 

Sestap leian, et võin maailma parandada sama hästi siin kui mujal. Nii vähe.palju, kui suudan.

Entry filed under: sotsiaalne närv.

Hullud päevad poliitmoodi Piitsutamise kunst

12 kommentaari Add your own

 • 1. notsu  |  veebruar 26, 2007, 3:28 p.l.

  Minu teada on meestel võimalik vanemapalgaga lapsepuhkusele jääda. Kui see ei ole pehme väärtus, siis ma ei tea.

  Mõtlesin veel sellele: diversiteet on mulle armas ja kui eesti keel maailmast ära kaoks, oleks maailm jälle veidi üheülbalisem. Aga kui kõik toredad ja arukad inimesed Eestist mujale maailma põrutavad, hakkavad nad ilmselt suurema osa ajast kasutama mõnd muud keelt. Ja ma tean isiklikust kogemusest, kuidas keelekeskkonnast väljas elamine keelt vaesestab – pärast kõigest poolt aastat Ungaris (koos kahe teise eestlasega!) oli juba raske endise tempo ja tasemega vestlusse lülituda, rääkimata vägisi sisse trügivatest ungarismidest.

  Vasta
 • 2. Punane Hanrahan  |  veebruar 26, 2007, 3:58 p.l.

  Nojah, kui te kõik nii räägite, eks siis tule mul sisepagulaseks edasi jääda:) Vähemalt seni, kuni mulle välismaal midagi sellist pakutud ei ole, mille peale mul silmad täiega põlema lähevad ja enam ära ei kustu:)

  Vasta
 • 3. Mari  |  veebruar 26, 2007, 7:31 p.l.

  Tore, et on veel Nõiamoore, kes suudavad elu keskpunkti siin paigal hoida.:) Mari

  Vasta
 • 4. Larko  |  veebruar 27, 2007, 1:39 e.l.

  Enamasti olen nõus kuid selle keele pealt paluks Sul ära arvata, kas minu igapäevaelus on tähtsamal kohal see keel, mida mu naabruskonna enamus kõneleb või teine Sulle lähedasem keel. 🙂 Keelest ja kultuuriruumist ei pruugi eemal olla ka siis kui füüsiline keskkond sellele ei vasta.

  Vasta
 • 5. noiaelu  |  veebruar 27, 2007, 11:42 e.l.

  nojah, ma räägin juba pikemat aega, et sa oled parim eesti keeles kirjutav soome ajakirjanik 😉

  Vasta
 • 6. notsu  |  veebruar 27, 2007, 11:51 e.l.

  Mul aga tekkis küsimus Arnile, mida ta sisepaguluse all mõtleb. Ei käi valimas? no just käis. Ei käi tööl ega osale seega maksusüsteemis, st riigi ülalpidamises? no käib ju. Ei suhtle inimestega? ei suhtle ta jee. Ei avalda oma arvamust laiemal areenil? misasi see blogimine siis on, kui mitte arvamuse avaldamine?

  Vasta
 • 7. noiaelu  |  veebruar 27, 2007, 12:08 p.l.

  see sisepaguluse teema on neil sela orkutis vistkui ja justkui. a eks ta ise räägib.

  Vasta
 • 8. notsu  |  veebruar 27, 2007, 12:31 p.l.

  Ma ei ole Orkutis ja hästi nagu ei tahaks minna ka. Kas see ‘sisepagulus’ on neil seal siis mingis oma inside-tähenduses?

  Vasta
 • 9. noiaelu  |  veebruar 27, 2007, 12:40 p.l.

  seal on miski sisepaguluse kommuun neil. aga ma ei tea ka rohkem, sest ma ei viitsi orkutis kolada ja olla.

  nii et ta peab ikka ise tulema ja ära rääkima.

  Vasta
 • 10. Sisepagulusest notsule « Punase Hanrahani Teine Tulemine  |  veebruar 27, 2007, 12:44 p.l.

  […] 27th, 2007 at 2:42 pm (hingamispäev inimese jaoks) Notsu küsis Kati juures sisepaguluse kohta. Vastan. Mina kasutan sisepagulase mõistet nii, nagu seda kasutatakse Orkuti […]

  Vasta
 • 11. Punane Hanrahan  |  veebruar 27, 2007, 12:52 p.l.

  Notsu, ma vastasin oma blogis.

  Vasta
 • 12. nipitiri  |  veebruar 27, 2007, 12:53 p.l.

  /ei käi ka orkutis/

  aeg-ajalt tunnen end valel ajal ja vales kohas olevana
  teisalt jälle tunnen, et mul on juured alla kasvanud
  sellised vastuolulised tunded siis

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kalender

veebruar 2007
E T K N R L P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

%d bloggers like this: