Vasakmõtte võimalikkusest, ehk siiski

juuli 6, 2007 at 9:43 e.l. 1 kommentaar

Evi Arujärv arutleb vasakmõtte võimalikkusest Eestis ja jõuab järeldusele, et: 

“… jõuetu uusvasakpoolsus – loomakaitsjad, rohelised, seksuaalvähemused, naisõiguslased, anarhistlikud noorteliikumised jt –, mis erisusi rõhutades ja marginaalsetele huvidele ning sättumustele toetudes on solidaarsuse ideed pigem diskrediteerinud kui edendanud.” 

Mnjah, kas solidaarsus on armulise meelest võimalik ainult nende vahel, kes eelnevalt joonlaua ja kääride abil absoluutselt ühetaoliseks on mõõdetud? Ei tea, kas mulle sellistel tingimustel solidaarsus ikka meeldiks. 

Aga mis puutub sellesse, et: 

“Pole kahtlust, et üldiselt vasakmõttele omistatava ühiskondliku solidaarsuse idee allakäigu põhjus number üks on elureaalsus – karmil turukonkurentsil põhinevad ühiskondlikud suhted. Mis solidaarsust siin, kui tähtsaim on esimene olla või lihtsalt ellu jääda!” 

…siis tundub mulle, et selle taustal, mis äsjasest ebavõrdsusuuringust näkku karjub ja ka üsna karmi majanduslangust lubavate ennustuste taustal ei saa see konkurents ja ükspäinis individualistlik rabamine väga kaua väga süüdimatult edasi kesta.  

Ja annaks siis jumal või terve mõistus, et kusagilt kasvaks mingi mõistlik solidaarne mõtlemine. Sest vastasel korral, kardan ma, läheb suur osa vaevatuid ja koormatuid suurest kibestumusest hingamist otsima mingite rusikad rullis kõva käe meeste või otse uusnatside juurest. No ei ole vaja. 

Küll tuleb Arujärvega nõus olla ses osas, et vasakpoolsel, kes tahab Eestis vähekegi tõsiseltvõetav olla, tuleb Venemaast väga kaugele hoida. Mul on ausalt öelda tunne, et teinekord oleks vaja iga viie minuti tagant öelda: “Me ei ole Putini Venemaa sõbrad.”

Eks Putini Venemaa muidugi ongi jõle riik, mis salata. Aga naljakas, et meie vasakpoolsete käes seda Vene-kaarti ikka nii hirmssti nähakse. Mu meelest ei mängi sellele siin suurt keegi. Savisaar? Aga mis ajast see mees vasakpoolne on? Temataolistele oleks pigem europarlamenti populistide fraktsiooni vaja.  

PS Arujärve jutu teemadel mõtisklevad ka Ivar ja abele.

Advertisements

Entry filed under: sotsiaalne närv.

Kroonika peaks pastori tööle võtma Kas mina olengi vasakäärmuslane?

1 kommentaar Add your own

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


On hiljuti kirjutatud

Kalender

juuli 2007
E T K N R L P
« juuni   aug. »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

%d bloggers like this: