Ansip venelastega ei räägi ehk liiga kallis integratsioon

august 9, 2007 at 2:58 p.l. 20 kommentaari

Postimees kirjutab, et härra peaminister ei pea venekeelset ETV-d mõttekaks.

Ma ei tea nüüd, mõistagi on vene kanalitega ja Venemaa propagandaga konkureerimine raske, aga kui me isegi ei proovi inimestega rääkida, kui me ei katsugi oma sõnumit kuidagi kohale toimetada, siis pole ju ka midagi imestada ja vinguda, et ei integreeru ja ei jaga Eesti elust ega ajaloost ööd ega mütsi. Muidugi ei jaga ja alluvad Kremli propagandale, kui nad täiesti rahulikult selle küüsi jäetaksegi.

Iseäranis kummaline ja omajagu küüniline tundub mulle härra Ansipi väide selle taustal, et suur hulk venelasi justkui ise kinnitavad, et neil oleks sellist asja vaja. Kui nad nii arvavad, siis äkki nad ka tõepoolest vaataksid seda venekeelset ETV? Äkki neil ikka ei ole sügavalt pohlad? Või miks nad peaksid valetama?

Ja-jah, paar-kolmsada miljonit aastas on muidugi raha ja meie kõigi taskust jne, jne. Ja kui olla väga küüniline ja ainult rahanumbreid arvestada, siis aegajalt järjekordse pronksiöö eest seitsekümmend viis milli välja käia on muidugi märksa odavam. Aga kui võtta arvesse potentsiaalsete pronksiööde emotsionaalne ja mainekujunduslik hind, tundub mulle isiklikult küll, et inimestega rääkimine oleks lõppeks mõistlikum.

Advertisements

Entry filed under: sotsiaalne närv.

Armastuse lõpp, küsimustega Munadega pihta ei saanud.Tomatitega ka mitte. Homod võisid ellu jääda.

20 kommentaari Add your own

 • 1. muidumeez  |  august 9, 2007, 3:23 p.l.

  Ja teie koos Punase Hanrahaniga hakkaksite selle kanali saatejuhtideks, eks?

  Vasta
 • 2. Olev  |  august 9, 2007, 3:32 p.l.

  Kahjuks ma jäin oma ideega erakonna debatilistis vähemusse ja eks pärast jaanipäeva keegi ei viitsinud lugeda kah, oldi puhkuse lainel. Aga ma püüan oma idee ikkagi mõnes suuremas lehes avaldada sest juba debatilistis oli palju pooldajaid…

  Vasta
 • 3. mks  |  august 9, 2007, 11:16 p.l.

  Aga minul on küsimus: miks integreeritakse meid venelastega? Kui sakslane, kes on eestis elanud pool aastat, suudab rääkida võrdlemisi puhast eesti keelt, peaks seda suutma ka venelane, kes siin elanud >5 aastat. See on kõik laiskuses. Üsna palju on kordunud situatsioon, kus venelane küsib mult tänaval midagi ja kui ma talle midagi vastu öelda ei oska, läheb eesti keele (ja mitte viletsa) peale üle. Integreeriks ikka venelasti eesti keele keskkonda ;).

  Vasta
 • 4. Larko  |  august 10, 2007, 2:05 e.l.

  Selles on Ansipil õigus küll et digitaalne kanal on odavam, ent kui tal on 300 miljonist kahju, ei takista miski juba praegu venekeelset ETV’t digikanalina käivitamast. Inimesed ju järjest rohkem digibokse endale soetavad, sealhulgas ka venelased.

  Vasta
 • 5. ants  |  august 10, 2007, 2:48 e.l.

  MKS – absoluutselt õigus. Keeleküsimus on üks peamisi venelaste integreerimisel, räägitagu mis tahes.
  Katikene – seleta palun, miksnii suur hulk venelasi, kes Eestis on elanud üle 5 aasta, ei ole ära õppinud meie keelt, samal ajal, kui toosama sakslane, keda mainib MKS, ning nood soome tüdrukud, kes on tulnud siia õppima, on seda suutnud ja räägivad täitsa korralikult eesti keelt üheainsa aastaga?

  Vasta
 • 6. Kati  |  august 10, 2007, 6:51 e.l.

  teate, ants ja mks
  me võime ju käia ja rusikaga rindu mööda taguda, et me räägime teiega alles siis, kui teie meiega puhast eesti keelt räägite. ainult et sel ajal, kui meie nende inimesetega ei räägi, räägib nendega keegi teine. ja see teine on kreml ja putin ja tema tulevased kloonid.

  sestap ei ole minu meelest kõige olulisem mitte see, et kõik siin elavad venelased sulaselget eesti keelt kõneleks, vaid et need, kes ei kõnele, esmalt üldse aru saaks, mis riik siin on, mis poliitikat siin praegu tehakse ja mis meie ajaloos juhtunud on.

  lühidalt, meil on vaja inimesi, kes tahaksid eesti vabariigile lojaalsed olla. ja me ei pea selle lojaalsuse kasvatamisega ootama, kuni nad meilt seda eestikeeli paluma tulevad.

  realpolitik võib teinekord ikkagi üsna mõistlik asi olla.

  larko,
  hea tähelepanek. tõepoolest, tehku siis kohe digitaalne. nii ehk naa peaks meil ju kogu televisioon varsti üldse digitaalne olema,.

  Vasta
 • 7. Ramloff  |  august 10, 2007, 7:57 e.l.

  Lojaalsust käsu korras ei kasvata.
  Alati kui loen rahvuslaste foorumeid, siis mind paneb imestama eelkõige see, kuivõrd palju pooldatakse käske ja keelde ja kuidas unustatakse ära, et käsu abil võime me saada väliselt ja näiliselt lojaalse, kuid tegelikult mittelojaalse inimese, kes võib isegi eesti keelt osata.
  Jah, muidugi unistavad paljud sellest, et saaks kõik ebasoovitavad isikud välja saata, aga mitte kunagi ei näita need agiteerijad lahendust, kuidas nad seda teha kavatsevad ilma autarkiasse sattumata.

  Vasta
 • 8. ants  |  august 10, 2007, 12:53 p.l.

  Kati! Minu küsimus oli MIKS? Sina oma jutuga, millega ma täiesti nõus olen, jätsid paraku aga just sellele vastamata. Ja ikkagi huvitaks mind Su arvamus (ilma kõrvalekalleteta, et mitte öelda keerutamiseta) 🙂

  Vasta
 • 9. Ingrid  |  august 10, 2007, 2:46 p.l.

  Ants
  Et MIKS kohalik venelane ei räägi eesti keelt, aga sakslane räägib?
  Aga sellepärast, et sakslane ei leia Eestist eriti palju inimesi, kes temaga saksa keeles suhelda saaksid. Vene keelt aga on õppinud peaaegu kõik eestlased. Ehkki sunniviisil, aga keel on keel ja keeleoskus on suhtlemisvõimalus.
  Vahepeal, Eesti Vabariigi taastamisel, loobusid paljud koolid kohustuslikust vene keele õppimisest. See asendati kas saksa/inglise , hispaania või prantsuse keelega. Pole ju paha, aga suhtlemises tekib teatud aastakäikude noortel lünk.
  Venekeelsest telekanalist.
  Las olla!
  Aga ärge ainult meie totakaid eesti naljafilme vene keelde tõlkige! Need, kus joomased kaltsantsantsakad mööda Eestit ringi kakerdavad. 😦
  Mina pole vene keelt kunagi hästi selgeks saanud, aga suhelda võin peaaegu kõikidel teemadel.
  Ma ei taha vene valitsust tagasi, kuid ma ei kahetse keeleoskust. 🙂

  Vasta
 • 10. ants  |  august 10, 2007, 4:22 p.l.

  Ingrid! Nii et sakslane, kes tahab eestlasega suhelda, õpib eesti keele ära, aga venelased, teades et eestlastel tuli sunniviisil vene keel selgeks saada, leiavad, et eestlased peaksidki nüüd nendega nende ja mitte endi keeles suhtlema, kusjuures samal ajal nad ise on õgustatud eesti keelt mitte oskama. Kui aga puudulik eesti keele oskus valmistab raskusi töö leidmisel, on see nende diskrimineerimine. Kuna praegu on paljud koolid kohustuslikust vene keele õpetamisest loobunud ja selle asemel valinud inglise vm. keele, siis oleks Sinu järgi loogiline see viga parandada ja minna tagasi vene keelele, sest mis juhtub tulevikus, kui vene keelt oskajate arv tublisti väheneb?
  Minu jaoks on siin aga veel üks nõks. Kui ma elan ühel maal, mille olen valinud oma kodumaaks, siis ei kujuta ma ette, et ma leiaksin mitte vajaliku olevat selle maa keelt suhtlemises põliselanikega kasutada. (Ütleme näiteks, et ma Saksamaal elades peaksin loomulikuks, endaga suhtlemist inglise aga mitte saksa keeles) Mitte kasutada ühel maal elades põliselanikega suhtlemisel selle maa keelt, tähendaks minu jaoiks et ma ei pea sellest maast ja ta põliselanikest absoluutselt lugu.

  Vasta
 • 11. Ramloff  |  august 10, 2007, 5:00 p.l.

  Kuna inimene on üsna mugav ja laisk olend, ei ole austus põhifaktor, vaid ikkagi pigem hädavajadus ja huvi.

  Nüüd on põhiküsimus: kuidas tekitada huvi eesti keele vastu, nii et seda soovitaks õppida.

  Vasta
 • 12. Olev  |  august 10, 2007, 5:05 p.l.

  Panin siis esialgse versiooni kiiruga kokku. Andke siis kommentaarides oma arvamus minu nägemusele…

  Vasta
 • 13. Olev  |  august 10, 2007, 5:06 p.l.

  Link kah igaks juhuks Kas venekeelset televisiooni on vaja?

  Vasta
 • 14. Kati  |  august 10, 2007, 6:02 p.l.

  olev,
  see kurjami blogspot sõi vist mu kommentaari, aga tahtsin öelda, et väga asjalik mõttekäik. kusjuures, nagu Larko juba mainis, miks ei võiks see kanal olla kohe digitaalne. siis oleks see ajaks, kui nii ehk naa kogu televisioon digitaliseerub kenasti sisse töötatud. samas olulistest asjadest rääkima ja ajusid kinni hoidma hakata saaks ikkagi kohe praegu.

  ants,
  ma pakun, et nad
  a) on pikki aastaid ilma läbi saanud ja nüüd liiga vanad, et võõrkeel veel hästi pähe hakkaks
  b) saavad ka praegu hakkama nii, et eesti keelt väga vaja pole, elades mingis suhteliselt venekeelses piirkonnas ja tehes tööd, kus saab ka vene keelega hakkama.
  c) variant b pluss, et nad ehk ei teagi, kus ja kuidas nad seda eesti keelt õppida saaks. mingi osa eestivenelaste infosulus elamine on paraku päris karm.

  aga, anna andeks, see küsimus ei ole siin telekanali teemas mu meelest üldse põhjendatud. siin on asi ikkagi selles, kes kujundab eestivenelaste maailmapilti, meie või härrad kremlist. ja me ei saa selle kujundamisega oodata, kuni nad kõik eestikeelsed on.

  pigem on lootust, et kui nad hakkavad siin toimuvat mõistma, tuleb ka keele õppimiseks motivatsioon.

  Vasta
 • 15. märtsijänes  |  august 10, 2007, 6:54 p.l.

  ma olen katiga absoluutselt kõigis aspektides nõus. kahjuks kuulsin iseenda kõrvaga kõrgel kohal inimese (minu jaoks kuni sinnamaani respekteeritud inimene) mõtteavaldust. jutt oli venekeelsest ETV-st. minu arust oleks ta võinud küll suu kinni hoida, sest ma ei julgeks oma nägu näidata, kui end nii lolli külje pealt näitaks. aga tema oli uhkust täiski, sest vene rahvus surevat varsti nagunii maamuna peal välja 😉

  mõtlesin ise samal ajal kogu aeg (küüsi lauaplaati surudes, et mitte midagi teravat öelda), et kui palju pronksiöid on vaja veel selleks, et meie väike rahvas hakkaks MÕTLEMA ja lõpetaks rusikaga rinnale tagumise. see ei tähenda kellegi jalge ette heitmist, vaid justnimelt püüdlust suunas, kus elu kõigi jaoks sellel väikesel maalapil, mis meil juhtub ajaloosaatuse tahtel ühine olema, hea olla oleks. et ei peaks uskuma kommionusid suurel maal, vaid mõtlema sellest riigist kui oma kodumaast – küll siis tahetakse ka keelt õppida.

  lõppeks tõmbaksin joone alla kati blogis sellele: “ainult et sel ajal, kui meie nende inimesetega ei räägi, räägib nendega keegi teine. ja see teine on kreml ja putin ja tema tulevased kloonid.”

  Vasta
 • 16. Ingrid  |  august 11, 2007, 6:08 e.l.

  Ants
  Sa said õigesti aru!
  Meile õpetati sunniviisiliselt võõrkeelt, mida saime ka kohe praktikas kasutada. Inglise keelt õpetati ka, kuid minu põlvkond seda kasutada ei saanud ja keeleoskus tegelikult mandus.
  Ajalugu aga ei saa üle öö olematuks muuta. Ei saa meie mälust vene keelt kustutada, ega venelastele selgeks teha, et nad on võõrad siin maal. Sellised asjad paneb paika aeg ja soodsad tingimused.
  Kui venelane läheb Soome või kaupleb soomlasega, siis on tal soome keel laksust selge nagu sellel ühel sakslasel eesti keel.

  Vasta
 • 17. ants  |  august 11, 2007, 6:32 e.l.

  Ingrid! Milline on Sinu seiukoht mu viimase lause kohta? (10.8. 4.22pm) Ootaksin üheselt selget vastust. Pikad arutamised hakkavad juba ära tüütama. 🙂

  Vasta
 • 18. Ingrid  |  august 11, 2007, 6:35 e.l.

  Vastasin juba, et sul on õigus!

  Vasta
 • 19. Oudekki  |  august 12, 2007, 7:19 e.l.

  See asi, et… venelased on põliselanikud ja siinne rahvusvähemus. Kui nad saavad omavahel vene keeles hakkama, siis miks mitte. Raamatupidamisdokumentatsioon peab ju nagunii eesti keeles olema, seega selleks, et äri teha, peab ka eesti keelt natukenegi oskama. Aga kui inimene ei taha äri teha, vaid tahab olla kokk ja saab selle töö juures vene keeles hakkama, no miks mitte.

  Kui tekib vajadus eesti keelt õppida ja kui iga soovija seda tasuta teha saab, siis inimesed ka õpivad. Eriti kui nad on kindlad, et see ei tähenda, et neid oma emakeelest ilma jäetakse või et nad pärast oma emakeeles suhelda ei või. Poes. Tööl. Kodus. Kusiganes. Ja kui meil oleks märkimisväärne saksakeelne vähemus, siis oleks oluline, et riigis oleks saksakeelne telekanal.

  Halloo, meie riigis on ligi kolmandik vene keelt kõnelevaid elanikke. Makumaksjaid. No üks riigi poolt garanteeritud olemasoluga telekanal peaks ju ikka olemas olema. Sõltumata õpitud võõrkeelte arvust – vene keel on ja jääb kolmandiku jaoks emakeeleks ning oleks ju suurepärane, kui ka selles keeles oleks võimalik teavet ja meelelahutust saada 🙂

  Vasta
 • 20. toivo  |  august 12, 2007, 8:37 p.l.

  see digi mida meile (õhu kaudu) lubatakse ei ole päris digi, selles ei saa pakkuda eraldi saadete ja filmide tellimisvõimalust.

  eesti digi = ei ole kvaliteetsem kui analoogpilt, ei luba lisavõimalusi

  aga nende väidete põhjendamine läheks juba liiga tehniliseks.

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


On hiljuti kirjutatud

Kalender

august 2007
E T K N R L P
« juuli   sept. »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

%d bloggers like this: