Mis mulle vasakmõtte määratlemisel täiega pinda käib…

september 19, 2007 at 7:53 e.l. 40 kommentaari

 … on, et seda nähakse koguaeg kui mingit nõrgemate katset tugevamatelt midagi vägisi ära võtta. Nagu seisaks koguaeg kuskil miski irvhambuline sandikeste armee, kes käsi õieli tarkadelt ja tublidelt vaevaga teenitud veeringuid oma tasku kisub. 

Miks me ei võiks seda vahelduseks vaadata hoopis kui tublide ja teovõimeliste head tahet saavutatud jagada ja ehitada turvalisemat, õiglasemat, rohkemate võimalustega maailma?

Tegelikult tahtsin ma selle jutu algupäraselt kirja panna eelmise sissekande juures Potsule vastates, aga siis tundus, et äkki mul on seda mõtet kunagi kuskil veel vaja kasutada. Las siis olla siin eraldi, et tulevikus hõlpsamini leiaks.   

Entry filed under: mõte kiusab, sotsiaalne närv.

Potsu, sa saad sellega kolm korda mööda pead. Aga see võib hea olla. Miks me meeleavaldusi kardame ehk “kuradi Vene valitsus”

40 kommentaari Add your own

 • 1. potsataja  |  september 19, 2007, 8:13 e.l.

  Kati, see ei ole nii, et nähakese. See on pigem nii, et “vasakpolsed serveerivad seda nii”.
  Mina nt ei loe endale teadaolevalt ühtegi äärmuseni parempoolset blogi. Enamus minu teemakohasest infost pärineb blogidest.

  Loomulikult mind huvitavad poliitikute otsused mõnes konkreetses valdkonnas, kuid see, kas üks või teine otsus on parem või vasakpoolne – ei ole reaalelus üldse oluline. Peamiselt seepärast vist, ma kordan ennast, nii vasakpoolseid tegelasi, kui blogides, ei ole ma elusast peast kunagu näinud.

  Vasta
 • 2. luize  |  september 19, 2007, 8:27 e.l.

  kusjuures see armee on ka ilmselt reaalselt olemas ning palju suurem kui me oma naiivsuses arvata oskame.
  ma ei räägi inimestest kes tahavad tööd teha. aga ilma tööd tegemata on ju palju mõnusam raha saada.

  Vasta
 • 3. Kati  |  september 19, 2007, 8:58 e.l.

  potsu,
  nõus, et vasakpoolsed ise on ka seda nutust poolt üleekspluateerinud. vahel kohe rämedalt kahjuks.

  samas, “nähakse” ka, ehk see on selline vasakpoolsuse üldine kuvand eestis üldse, mu meelest. ja mitte ainult äärmusparempoolsete hulgas. sest see on ikka päris paljude meie poliitikute retoorikast nii või naa läbi käinud idee.

  sellega ka nõus, et praktikas pole oluline, mis poolne on otsus, kui on hea otsus.

  aga siin on nüüd see lugu, et otsused tehakse ikkagi lähtuvalt mingist maailmavaatest ja mingitest põhimõtetest. ja mõned otsused on põhimõtteliselt natuke nagu vasak-või parempoolsemad. st ühe või teise mõttesuuna põhiväärtustest lähtuvad.

  Vasta
 • 4. priitp  |  september 19, 2007, 8:58 e.l.

  kusjuures see armee on ka ilmselt reaalselt olemas ning palju suurem kui me oma naiivsuses arvata oskame.

  No aga kui suur see armee siis ikkagi on? Protsentuaalselt töövõimelisest elanikkonnast?

  Vasta
 • 5. Kati  |  september 19, 2007, 9:01 e.l.

  luize,
  mina ei usu, et see armee saaks väga suur olla. töötus ja viletsus reeglina mõjub inimeste enesehinnangule hävitavalt.

  sestap ma arvan, et enamik heitunuid pigem käiks tööl. iseasi, et nad vahest enam ei oska. aga selle vastu peaks saama rehabilitatsiooniprogrammidega, ntx.

  Vasta
 • 6. Oudekki  |  september 19, 2007, 9:13 e.l.

  Kusjuures, see jutt, et “nõrgemad võtavad tugevatelt midagi ära” on ju iseenesega vastuolus.

  Kui sa ikka ära jaksad võtta, siis oled tugevam. Äkki see on lihtsalt üliindividualistlike parempoolsete hirm tugeva koostöö ees, mis on nendest üle ja siis enam ei oldagi juhtival kohal ühiskonnas?

  Potsu, paljud konkreetsed otsused jah ei ole parem-vasakpoolsed, aga süsteemi kui tervikut saab sellega küll kirjeldada.

  Vasta
 • 7. Muidumeez  |  september 19, 2007, 9:15 e.l.

  Kas paremmõte tähendab siis seda, et halvad ja teovõimetud tahaksid ebaõiglast, ebatuturvalist ja piiratud võimalustega maailma?
  Kui nüüd tiba kukalt kratsida, siis saab aru, et enamus parempoolseid siiski nii ei arva ja selliseid ei ole, pigem on erinevus milleski muus. Mingites suhtumistes, arusaamistes, taktikates jne.

  Vasta
 • 8. Ramloff  |  september 19, 2007, 9:34 e.l.

  Üks, milles minu meelest suhtumised erinevad, on see, kust maalt algab “õigustatud abivajaja”, sest seda piiri, kustmaalt abi saamine on õigustatud, annab väga suurtes piirides ühele ja teisele poole nihutada.

  Vasta
 • 9. kukupai  |  september 19, 2007, 9:45 e.l.

  Ramloffiga suures osas nõus. See abivajamise määramise piir tõmbab üsna selge vahe poliitikute vahele.Skaala on selline – õpitud abituse kujundamine=äärmusvasakpoolsus – igaüks saagu ise hakkama=äärmusparempoolsus. Ja siin ma näen meie üldise poliitika tugevat kallutatust paremale. Näiteid pole vaja kaugelt otsida – puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seadus ja päris suur osa uue pereseaduse projektist ka.

  Vasta
 • 10. Nirti  |  september 19, 2007, 9:53 e.l.

  Miks peab ennast üldse sildistama, et “Mina olen nüüd parempoolne!” ja “Mina olen vasakpoolne!”

  Selle asemel, et pidevalt iriseda selle kallal, et kes või mis on parempoolsed-vasakpoolsed, võiks oma näpud ja suukesed tööle panna selle nimel, et konkreetselt midagi head ära teha, mitte kulutada tühja aega ja energiat mingite sildikeste kleepimisele ja defineerimisele.

  Mina pole ei vasak- ega parempoolne, mõlemas liikumises on palju head ja palju mitte nii head. Mina olen lihtsalt mina ja arvan teatud asju, ma ei taha endale mingit silti otsaette.

  Selle asemel, et laskuda mingitesse definitsoonide, määratluste ja ka sopaloopimise lõputusse rägastikku, võiks endalt sildid heita ja selle asemel, et ütelda “Mina olen Mann, vasakpoolne!” maksaks öelda “Mina olen Mann ja mina ei taha, et oleks klassivahed nii suured, sotsiaalhoolekanne nii hambutu ja meditsiinisüsteem nii perses nagu ta omadega on!”

  Siis on kohe kõigil selge kes sa oled ja mis rida sa ajad, mitte, et kas sa oled nii liberaal, vasakpoolne, parempoolne, vasakäärmuslane, paremäärmuslane, mumm või külmking.

  Gaad dämit, rahvas, sildistamine on keskkooli teema, ärge pange enda otsaette mingeid silte, vaid konkreetseid seisukohti ja tegusid.

  ja nüüd – Miks ma selle postituse siia kirjutasin?

  Sest oma aktiivse Blogtrees olemise aja olen ma kohanud 95% vingumist selle üle, et kes on pahempoolne ja kes parempoolne ja kumb ikka teisest halvem on ja kes täpselt on pahepoolne ja 5% konkreetset ja asjalikku juttu sellel teemal, et mida ja kuidas tuleks muuta, et võimalikult suurel hulgal inimestest oleks võimalikult hea selle tingimusega, et kedagi ei ekspluateerita.

  Vasta
 • 11. Nirti  |  september 19, 2007, 9:56 e.l.

  Lisaks, et enamus Blogtrees toimuvatest poliitilistes sitaloopimistest kleebivad paljudele otsa ette sildi “Metsa poole”

  Vasta
 • 12. ants  |  september 19, 2007, 10:00 e.l.

  Aga Nirtil on ju ÕiGUS! Püüdkem midagi ära teha! Tööle – seltsimehed!!!

  Vasta
 • 13. luize  |  september 19, 2007, 10:11 e.l.

  Kusjuures, neid potensiaalseid mittetöötajaid on ikka omajagu. Milleks meil muidu korraldatakse kalli raha eest kursusi “tööturule naasjatele”, et nad ikka tööle läheksid ja mitte abiraha ei ootaks.
  Jah, mina mõtlen ka, et jube häbiasi on ilma tööta olla, ja ei tahagi niisama vahtida. Aga on suur hulk inimesi, kes igem arvavad, et töö tegemine on lollida jaoks. Ja on selliseid ka, kellel on ühelt poolt raskendatud, näiteks kinnipidamisasutustest olevad, teiselt poolt aga enda soovimatuse tõttu vastumeelne töö tegemine.
  Ma näen meie töökoha lähedal ühe asotsiaalse inimhulga tegutsemist. Vahel käib siin kiirabi, vahel politsei, vahel laibaauto. Aga ma näen ka, kuidas parmumutt värisevate kätega lillekesi istutab ja meest linnapargis muru niitmas. Nad vähemalt PÜÜAVAD midagi teha, ehkki ma ei nimetaks neid parimaks töönimese-näiteks.
  Sotsiaalse garantii näiteks ei ole fotoring võrus. see võib olla, justnimelt kogukonna kokkuleppena näiteks, aga ei saa võtta vastu otsust, et laste huvides PEAB Võrus fotoring olema.
  Mis puutub nendesse kaubamajas töllavatesse lastesse, kellel oleks hädasti vaja kas õppida või kuskil ringis käia, siis vähemalt pooled ei vahi seal küll sellepärast, et nende vanematel raha pole last ringi viia. Ja sellest põlvkonnast, ma ennustan, kasvab suur hulk neid “töö on lollide jaoks, pritsi pappi, muti” suhtumisega inimesi. Nii et ei mingit muret.

  Vasta
 • 14. potsataja  |  september 19, 2007, 10:13 e.l.

  Luize – mul jääb vaid kaasa noogutada – intensiivselt.

  Vasta
 • 15. Kati  |  september 19, 2007, 10:29 e.l.

  ants ja nirti,
  “mina ise” ei ole taevast kukkunud ega katseklaasis tehtud sõltumatu suurus. see pannakse kokku muuhulgas ka erinevatest olemasolevatest ideedest. ka sotsiaalsetes ja poliitilistest.

  nende välja ütlemine, enese kuidagi määratlemine, ei tähenda teiste pihta sopa loopimist. vähemalt mina ei tahaks küll kedagi millegagi loopida. ma ei ole loopimise maailmameister, ausõna 🙂

  pealegi, nirti, kui ma ütlen lihtsalt, et klassivahed on liiga suured, tuleb ikka keegi ja karjub: “see on vasakpoolne jutt.” no a ongi, mis ma siis ise sest varjan?

  ja sellest tegemisest. ma
  a) maksan maksud
  b) ei sõida põhimõtteliselt jänest
  c) valin, nii palju kui vähegi saan kaupu, mis on toodetud inim – ja keskkonasõbarlikult
  d) püüan üldse elada nii, et pärast mind ei tuleks veeuputus ehk et ka teistele jatkuks õhku, vett, energiat jne
  c) tunnen oma kodukoha tegemiste vastu huvi nii palju kui saan, osalen, kus saan ja toetan, mida saan
  f) seisan ntx oma korteriühistus hea selle eest, et vaesemaid
  liikmeid surnuks ei lüpstaks
  g) ütlen oma seisukoha välja olgu siis paraadidel või kasvõi siinsamas blogis.
  h) kui mul on hea idee,mida ma ise ei suuda parasjagu ellu viia, jagan jumala lahkelt ja tasuta nendega, kes suudavad,

  kas ma nii kodanikuna saan veel midagi palju rohkem teha? kui just otse poliitikasse ei lähe?

  Vasta
 • 16. Ramloff  |  september 19, 2007, 10:30 e.l.

  Aga kui palju protsente sotsiaalabist läheb tegelikult asotsiaalide peale?

  Millegipärast tuuakse näiteks alati asotsiaale, kuid sotsiaalabi võib vajada ka isik, kellel pole piisavat “trügimisoskust”, eriti hakkab see kehtima siis, kui praegune hea olukord tööturul lõpeb ja igaüks peab hakkama oma koha eest võitlema.

  Siin mainitakse jälle eeskätt äärmusjuhtumeid – asotsiaale, kuid unustatakse ära vahepealsed juhtumid ehk siis sellised inimesed, kes aeg-ajalt vajavad lihtsalt välist abi kui tõuget või müksu, mis nad uuesti õigele rajale tagasi aitab. Või siis puudega inimesed, kes hea meelega töötaks, aga kelle töötamine nõuab sageli mingeid eritingimusi.

  Sotsiaalabi võib vajada näiteks ka väga häbelik, arglik või mingil muul põhjusel töökoha otsimise protsessiga mittehakkamasaav isik, kes samas võib tööd ennast päris normaalselt teha.

  Vasta
 • 17. Kati  |  september 19, 2007, 10:35 e.l.

  luize,
  neid kursusi korraldakse sest
  a) inimene võib vajada ümberõpet ntx

  b) töötamine on oskus nagu muudki asjad, kui sa seda kaua teha ei saa, läheb see rooste. nagu sa pead kauaegset voodihaiget taas käima õpetama, pead sa kauaaegset töötud taas töötama õpetama. see ei ole tahmise vaid suutmise küsimus.

  ja ramloffil on vististi õigus, ses mõttes, et asotsiaalideni ei jõua suuremat meie sotsiaalmaksust. nad ei saa ju riigilt mingit toetust. ainult koha öömajas, kui veab ja vältimatut abi, kui surm silma ees.

  Vasta
 • 18. Oudekki  |  september 19, 2007, 10:44 e.l.

  Selle asotsiaalide küsimuse kohta ma kirjutasin oma blogisse ja natuke selle blogi teise sissekande alla ka.

  Vasta
 • 19. nirti  |  september 19, 2007, 10:49 e.l.

  Üldiselt mu postituse sisu oli selles, et praegune olukord on selline, et palju kära, vähe villa, aga eks igaühele jääb tema arvamus ja kui kellegi arvates see igikestev kemplemine definitsioonide, sisu ja sisutuse ja muu säärase üle lõppeks, saaks ehk midagi reaalselt tegema hakata.

  Üks jutt võib olla vasakpoolne, teine parempoolne, kolmas lihtsalt metsapoole ja mina ei saa aru, et mis kange valu on endale see silt otse ette kleepida ja siis seda silti lehvitada kui lahingulippu.

  Kelle või mille vastu siin sõjas ollakse?

  Ja mis puutub sellesse nimekirja, et sina kui vasakpoolne põhimõtteliselt jänest ei sõida ja korteriühistus seisad teiste eest…

  Vat see mulle ei meeldi, et postituse sisu on see, et kuidas on võimalik, et vasakpoolseid mingite vihaste ja abalste proledena ette kujutatakse ja siis tood sa rea lihtsalt inimlikke omadusi, mis ei oma poliitilisest seisukohast mingit väärtust.

  Kas sinu arvates parempoolsed on mingid kilavate silmadega vaeste pensionäride tühjakslüpsjad, riigiröövlid ja maksupetturid kõik? Kui pole, siis tolle nimekirja väljatoomise mõte jääb kergelt öeldes häguseks, sest ma olen üsna kindel, et sinu poolt väljatoodud asju teevad kõik vähegi normaalsed inimesed. Kui just bussipileti ostmine eriliselt vasakpoolne tegu pole…

  Ja kui sa midagi suuremat korda ei saada, on siis suurt ja sügavat mõtet laskuda mingitesse tühistesse ja väiklastesse “Parempoolsed on mahhineeriv saast!” “Aga pahempoolsed on kuradi kommud!” jamadesse ja sildikleepimistesse? Saaks aru, kui tegu oleks võimuhaaramisega poliitikas.

  Vasta
 • 20. nirti  |  september 19, 2007, 10:50 e.l.

  kui kellegi arvates see kemplemine kasu toob, siis laske käia, aga minu arvates oleks parem kui see lõppeks*

  Vasta
 • 21. Nirti  |  september 19, 2007, 11:12 e.l.

  *loobub, lööb käega ja palub, et keegi talle ei vastaks ning longib öhe*

  Vasta
 • 22. Oudekki  |  september 19, 2007, 11:23 e.l.

  Osalised ma lehvitan selle pärast, et oleks näha “mina olen vasakpoolne, mina ei ole stalinist, seega kõik vasakpoolsed pole stalinistid”. Sama on ka äkki parempoolsetel.

  Teiseks, üldnimetustele viitamine väldib teinekord jalgratta leiutamist.

  Vasta
 • 23. luize  |  september 19, 2007, 11:42 e.l.

  kati, korraldatakse ka selleks, et inimesel oleks üldse huvi tööle tulla. kui ta on näiteks 5 aastat ilma läbi saanud. jah, ümberõpe ja kõik muu loomulikult, aga vähemalt eelmisel aastal tegeleti mitmel puhul inimeste töö juurde juhatamisega.

  mis aga häbelike aitamisse puutub, siis ei ole kõik tööd sugugi sellised, mis nõuavad julge rinnaga trügimist. ma ei ole ise ammu tööturul olnud, ehk pole ma sellest õige mees rääkima, aga hetkel on küll tööandjate poolt kõvem OTSIMINE, sest lihtsalt tööjõudu on vähe.
  Argument, et ma olen liiga häbelik, et tööd saada, tänapäeval küll ei päde.
  Sotsiaalabiga on aga nii, et selle pakkumise tingimused paljudele asotsiaalidele ka ei sobi. kes tahaks näiteks igale poole teha sodipesa, neid ei lasta varjupaikagi.
  ühistegemisega on nagu andrese ja pearu kraavikaevamisega. andres arvas küll, et koos on soodsam, aga tegelikult oli koos pearuga kraavi kaevamine palju palju kallim.

  Vasta
 • 24. Punane Hanrahan  |  september 19, 2007, 11:50 e.l.

  Luize, mine sa tea seda Andrese ja Pearu värki. Esimesel iseseisvusajal (ja ka juba tsaariaja lõpus) oli ühistegevus Eestis väga levinud ja keegi seda ei kartnud nõndamoodi, nagu praegu kardetakse.

  Ning jällegi Põhjamaad, kus ühistegevus väga levinud on ja on suuresti ka sealse heaoluühiskonna alus.

  Vasta
 • 25. Mart  |  september 19, 2007, 12:19 p.l.

  Tegelikult mina isiklikult olen näinud, et tublidele ja teovõimelistele meeldib raha jagada. Vaata kasvõi seda, mis potsataja eelmises teemas mänguväljaku kohta kirjutab.

  Sedasama näen ma ise ühes kolmanda sektori organisatsioonis, mille liige ma olen. Kui on vaja teha suuri väljaminekuid, milleks liikmemaksust kogutud ressurssidest ei piisa, siis korraldatakse vabatahtlik rahakogumine ning saada niimoodi mõne vanema liikme või lihtsalt heasooviliku toetaja käest 20-30 000 krooni pole mingi erandjuhtum.

  Küsimus on aga selles, et raha välja andes tahab selline annetaja valida, milleks ta raha annab ja kuidas seda kasutatakse. Suuremate annetuste puhul on äärmiselt oluline ka äramärkimine (nimi autahvlil, annetaja rinnamärk), mis annab annetajale lisaks heale tujule veel uhkust juurde.

  Andmine meeldib paljudele. See, et neilt midagi ära võetakse, ei meeldi kellelegi. Seetõttu usun ma, et sotsiaalse keskkonna parandamiseks suudavad riigist palju enam ära teha tegusate inimeste poolt veetud kolmanda sektori organisatsioonid.

  Kahjuks pole Eestis annetamine ja metseenlus veel niivõrd au sees kui mõnes muus riigis. Siiski, selles suhtes muutub olukord pidevalt paremaks.

  Vasta
 • 26. ants  |  september 19, 2007, 12:33 p.l.

  Minul on kahju, et Nirti ära läks. Ei olnd seal mingit poriloopimist ju. Ja Kati – valimine! Teeks oma partei, mis rahvale meeldib, siis enamus Toompeal ja uus kord tuleb ludinal. Pourquoi pas?! Aga seniks kutsun üles agiteerima selle eest, et tulumaksu enam mitte üks noh ei alandataks.

  Vasta
 • 27. Juta  |  september 19, 2007, 1:44 p.l.

  Ma olen kusagilt lugenud sellist definitsiooni, et “kui sa kahekümneselt ei ole vasakpoolne, pole sul südametunnistust ning kui sa kolmekümneselt pole parempoolne, pole sul mõistust.” Liiga tõsiselt ei tasuks seda võtta :), aga oma tõetera näikse asjas olevat.

  Vasta
 • 28. Punane Hanrahan  |  september 19, 2007, 1:50 p.l.

  Juta, selle definitsiooni järgi on mõistusest ilma Tony Blair, Tarja Halonen ning tuhandete, tegelikult isegi miljonite, kaupa poliitikuid ja intellektuaale:)

  Vasta
 • 29. Lee  |  september 19, 2007, 2:29 p.l.

  Ehh, Juta, meie Sinuga oleme erinevate politiliste vaadetega olnud hilisteismelisest east saati – aga ilmselt on meil mõlemal kübeke mõistust ja kübeke südametunnistust olemas:).
  Kui aga teemasse natuke tõsisemalt sisse lõikuda, siis vasakpoolsus ei peaks ju küll ainult asotsiaale, heitunuid või muid abivajajaid puudutama.
  Hakkame laste teemast pihta – mida rohkem laekub makse, seda rohkem võiksid lapsed saada võimalusi kvaliteetseks hariduseks ja huvihariduseks. Ka need lapsed, kelle vanematel on ühel või teisel põhjusel vähe võimalusi või vähe huvi oma lapsele midagi pakkuda. Laps ju kolmanda sektori või lahke metseeni käest küsima minna ei oska.
  Sama lugu meditsiiniga – see peaks olema kvaliteetsel tasemel ja makstud maksudest. Ilma aruteluta, et millist vähki ravida haigekassa kulul ja millist mitte.
  Muide, praeguses majanduslikus seisus võiks heitunute töölemeelitamine rahumeeli suurfirma rahaga käia – vajab näiteks emand Laatre kassapidajaid, saadab saadikud Rimi kulul Ida-Virru tööhõiveprogramme läbi viima. Ühiskonnale teene tehtud ja endale töötajaid saadud korraga:).

  Vasta
 • 30. marekm  |  september 19, 2007, 4:06 p.l.

  on olemas kahte sorti inimesi. ühed, kes teevad loosungeid ja teised, kes teevad tööd. tean mitmeid inimesi, kes on tublid ja teovõimelised ja kes hea meelega jagavad saavutatut teistega. pole aga kuulnud, et mõni neist tegeleks enda “määratlemisega”, taoks endale vastu rindu ja deklareeriks mingeid lõplike tõdesid. võibolla sellepäraste, et nad on nii ametis millegi tegemisega (või selle jagamisega), et kirglikeks köögivaidlusteks ei jää neil aega. võibolla siit ka vastus sinu küsimusele.

  Vasta
 • 31. toivo  |  september 19, 2007, 4:34 p.l.

  vasakpoolsete toetus piirkonniti, mõtlemapanev eksole
  kas peaksid elukohta vahetama?

  http://ecolopolit.blogspot.com/2007/09/les-partis-verts-europens.html

  Vasta
 • 32. toivo  |  september 19, 2007, 4:34 p.l.

  kurat, vale link,nüüd õigem

  http://www.ukrupnenie.com/countries/e/estonia/estonia-legislative-election-2007.html

  Vasta
 • 33. Punane Hanrahan  |  september 19, 2007, 5:01 p.l.

  Toivo – ei mul pole iseenesest ei Võru- ega Hiiumaa vastu midagi. Ainult et ma ei saa aru, miks peaks mina seepärast elukohta vahetama, et sealkandis peamine sotside valijaskond elab:)

  Marekm – nagu ma su avaldusest järeldan, ajakirjandus sinu jaoks töö ei ole ja ajakirjanikud elavad abirahast:) Samuti ei tee tööd näiteks ka ka õppejõud, konsultandid, IT-tegelased, režissöörid (need on esimesed elukutsed, mis meelde tulevad, kui meie “blogivasakpoolsete” peale mõtlema hakkan). Aga mõtteviis on muidugi ammune: käsutame kõik vaid, sõna võtta ei luba ja kui mõni võtab, sõimame muidusööjaks. Meenutab üht teist riiki, juhtumisi N-tähega riiki.

  Vasta
 • 34. Kati  |  september 19, 2007, 5:36 p.l.

  eh, nirti, aga ma ju ei loobi pori.

  ja ma ei ole väitnud, et parempoolsed on kilavate silmadega molkused vms.

  või noh, kui ma sinu meelest olen, siis näita mulle see koht, kus ma seda teen.

  ma lihtsalt püüdsin tuua natukene teise perspektiivi, kui see tavaline, et vasakpoolsus on ainult üks hädiste kollide nõudmiste täitmine. ja ma tunnistan, et sagedasti serveerivad asju niimoodi nutuselt vasakpoolsed ise ka. ja see ei ole hea.

  ja üldse, kui ma ütlen, et ma olen wiccalane, ei tulene sellest, et kristlased, budistid , juudid ja moslemid on halvad. kui ma ütlen, et armastan ntx saksa kirjandust, ei tulene sellest, et inglise kirjandus on halb. kui mina õppisin kunstiteadust, siis ma ei mõtle seda öeldes, et matemaatikud on idioodid. ja kui ma räägin, et mulle sobib vasakmõte, ei tähenda see parempoolsete solvamist ja ründamist.

  ja ma ei ole nõus sellega, et mingid vaated tohivad sul olla ainult siis, kui teed maailmarevolutsiooni või oled vähemalt peaminister. kui meil on demokraatlik riik, siis selle heaks valitsemiseks on oluline, et meil kõigil oleks mingid arusaamad, vaated, seisukohad.

  ja neid eelloetletud asju teen mina muuhulgas ka seepärast, et need on sotsiaalselt vastutustundlikud ja aitavad minu arvates ühiskonal jätkusuutlikuma dolla. jah, kindlasti neid saab teha ka täiesti parempoolsete põhjendustega.

  peamiselt saidki and kirja selleks, et keegi ei ütleks, et ma olen nagu ilgelt halb kodanik ja aint mölisen siin. vaat ei ole nii.

  Vasta
 • 35. Kati  |  september 19, 2007, 5:37 p.l.

  ants,
  aamen selle peale, et tulumaksu ei torgitaks 🙂

  Vasta
 • 36. Oudekki  |  september 19, 2007, 5:51 p.l.

  PH, Tony võib-olla kinnitabki seda lauset 😛

  Vasta
 • 37. marekm  |  september 19, 2007, 8:02 p.l.

  Mul on nüüd natuke halb tunne, kas ma tõesti keelasin Hanrahinil sõna võtta? Öelge talle, et ta võib võtta sõna küll. Ja tema poolt nimetet ametid on kõik auväärsed ja toredad. Ma olen kindel, et ühel päeval täitub ka Kati unistus – maailm lõpuks mõistab teda ja tema sõpru ja saab aru, et tegelt on nad kõik tublid ja teovõimelised jne. Hoian teile pöialt!

  Vasta
 • 38. analyytik  |  september 19, 2007, 11:26 p.l.

  Vahest ühed olulisemad lõigud minu meelest avastasin siis järgmisest sissekandest:

  29. Lee | September 19, 2007 at 2:29 pm
  “… Kui aga teemasse natuke tõsisemalt sisse lõikuda, siis vasakpoolsus ei peaks ju küll ainult asotsiaale, heitunuid või muid abivajajaid puudutama.
  Hakkame laste teemast pihta – mida rohkem laekub makse, seda rohkem võiksid lapsed saada võimalusi kvaliteetseks hariduseks ja huvihariduseks. … Sama lugu meditsiiniga – see peaks olema kvaliteetsel tasemel ja makstud maksudest.”

  Eks see nii vast ongi. Parempoolsus ja vasakpoolsus ei ole mitte küsimus sellest, et kuidas vaeseid koheldakse ja kas kelleltki võetakse midagi ära või mitte – see on suuresti ÜHISKONNAKORRALDUSE küsimus.

  Et ühel puhul (vaskapoolse korralduse puhul niisiis)
  hoolitseb ühiskond selle eest, et KÕIKIDEL inimestel oleks elementaarselt vajalik olemas – haridus, arstiabi, toit, eluase. A parempolsus siis leiab vastavalt, et igaüks ise vaatab kuidas saab.

  Küsimus ei ole selles, et vasakpoolses ühiskonnas peetakse kedagi üleval või nii. Rootsis näiteks minu teada on sotsiaali peale kukkumine normaalse kodaniku jaoks ikka täielik katastroof. Psühholoogiliselt niisiis.

  No nii. Ja niisugusel (vasakpoolsel) ühiskonnakoraldusel on siis see eelis, et inimene saab valida sellise tegevuse, mis teda huvitab ja milles ta võiks nii ühiskonnale kui ka iseendale kõige rohkem kasu tuua. Teda ei takista see, et pole raha õppimiseks näiteks.

  Parempoolne versioon muidugi sunnib rohkem takka, aga … Vot asi selles, et ega see konkurents, see ikka teatud valdkondade puhul ei toimi päris hästi. Teatud ühiskonnas vajalikud elualad jäävad katmata jne. No ja nii öelda “väljalangevus” – eks see on ka üsna suur.

  Nojah. Aga eks selleks olegi siis leiutatud see kahe poliitilise pooluse süsteem. Nagu see vist enamikus Euroopa riikides on. Et kord on võimul vasakpoolsed ja siis jälle parempoolsed.

  Ma täpselt ei mäleta, aga kas see vasak-parem skaala ei eritsunud just nimelt selle järgi, et kui suur on riigi osa. Vasakpoolsed üldiselt rakendavad suuremaid makse ja riik korraldab rohkem asju. Parempoolsed jälle annavad rohkem erainitsiatiivi kätte.

  Vasta
 • 39. Wild  |  september 20, 2007, 1:35 e.l.

  Kui tänaval kõnnib kaks vasakpoolset, on üks neist tegelikult vaieldamatult parempoolne.

  Vasta
 • 40. Kati  |  september 20, 2007, 5:51 p.l.

  kah õige 🙂

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kalender

september 2007
E T K N R L P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

%d bloggers like this: