Eestlased ongi rassistid?

detsember 17, 2007 at 12:26 p.l. 52 kommentaari

Persse! On jällegi hetk, kus mul hakkab silmini häbi eestlane olla. Ausalt, ma ei oleks tahtnud tulla koju selleks, et lugeda lehest, kuidas Eesti virtuaalsaatkonnas rassistlikult nõmetsetakse.

Ongi siis nii, et kui sa oled mustanahaline ja/või küsid Eesti kohta selliseid lapsesuiseid küsimusi, millele ei saa vastata ümmargust ülespuhutud ametnikujura ajades, saad mõnituste osaliseks ja Eestist (olgugi, et esialgu virtuaalsest) välja visatud? 

See, et seltsimehed kanged eestlased ei suuda Vabadussõja toimumise aega öelda, on jällegi väga kõnekas. On just see, et nad tegelikult ei tunne oma kultuuri ega ajalugu. Aga muudkui hüppavad, silmad võõravihast kilgendamas. Rõve. Ja masendav. 

Üldiselt, vedas muidugi, et praegu sattus nõmetsejate küüsi meie oma ajakirjanik, mitte mõni päris (mustanahaline) välismaalane. Vastasel korral oleks Eesti maine ikka rahvusvaheliselt võimsalt “plusspunkte” saanud, eksole.  

Ja kommetaarid Siku loo juures on ka “head”.  

 

Aafrikasse on vaja kondoome, mitte toiduabi. Goddamn right. Toetan välisministeeriumi töötajaid. Provokaator Sikule aga soovitaks paar kuud neegrite keskel elada ja muljeid jagada, kui tore on.

*

/…/, see teguviis tõstab Eesti positiivsust ja on üldiselt kasulik. Väheneb küll neegriarmastajate poolehoid, aga maailm kuulub ikka veel valgele mehele ja egas japsid-hiinlasedki neegreid salli.

*

Oh jah. Rein Sikk tänagu õnne, oleks ta selliste küsimustega minu poole pöördunud minu kodus, lebaks ta praegu vist koomas.

*

Tülikate provokatiivsete võõraste vihkamine on positiivne nähtus.

Jne, jne, jne.  

Nii et me olemegi siis kuradi ksenofoobid ja rassistid? Vähemalt virtuaalis? Öäkk!

PS Soomemaa muljeid saab ka, aga siis, kui olen suutnud tiba maha rahuneda ja natukenegi ära leppida riigiga, kus ma elan.  

Entry filed under: sotsiaalne närv.

Mina olengi kodanlik siga Hämaras ja härmatises. Isiklikke postkaarte

52 kommentaari Add your own

 • 1. Wild  |  detsember 17, 2007, 1:26 p.l.

  A mis rahvusest, et oleks uhke ja hää, ja millise riigi kodanik Sa siis praegu olla sooviksid?

  Vasta
 • 2. Kati  |  detsember 17, 2007, 1:30 p.l.

  millise iganes, mis vähemalt ametlikes või poolametlikes paikades viisakaks jääb. meie oma, nagu näha, kahjuks ei jää.

  ja ma ei tahaks praegu kuulda seitset tõsiasja teemal, mölakaid on igas riigis. on küll. aga mitte igas riigis ei tegutse nad välisministeeriumi ametnike heakskiitva mõmina saatel.

  Vasta
 • 3. kaja  |  detsember 17, 2007, 1:37 p.l.

  ma tahaks ikka olla eestlane, aga häbi on sellest, mis mu kodus toimub…mis mu “pere” teeb ja kuidas käitub…
  usas oli vahva mees kevadel plakatiga – ma arvmastan oma maad aga ma vihkan oma valitsust…et eks see harimatus ja lame kultuuritus on ka teatud poliitikate tulemus…

  Vasta
 • 4. Kati  |  detsember 17, 2007, 1:42 p.l.

  nojah, kaja,
  kui ma end tegelikult siiski eestlasena ei tunneks, siis ma ei oleks praegu ka pooltki nii vihane. omade pärast on alati rohkem häbi, kui võõraste.

  sest omade sigadused on justkui kuidagi jagatavad. nagu vastutaks ise ka.

  Vasta
 • 5. Wild  |  detsember 17, 2007, 1:56 p.l.

  😀
  Ma ei tea ühtegi tõde, mida kusagil laotada, seitsmest rääkimata, aga ma tean, mis on kirjutatud mu passi, Sul, ma oletan, sama ja lisaks tean ma veel täitsa arvukal hulgal inimesi sellise kirjega dokumendis, kes rassismi, ksenofoobiaga ning veel paari levinuma foobiaga kuidagi ei hiilga.

  Üldiselt mulle tundub, et tegemist on jälle mingi “umbse konfliktiga” ja veidi provotseeritud olukorraga. Ja rumalatest inimestest, kes isegi aru ei saa, mida nad tegelikult teevad, just for fun, pole ju kunagi puudust, see on tõesti masendav. Paraku mõistust, väärikust ja tolerantsi ei anna inimestele kuidagi müüa ega isegi mitte jõuludeks kinkida.

  Vasta
 • 6. mr.Costello  |  detsember 17, 2007, 1:57 p.l.

  Küsimärk on pealkirjas liiast. Kahjuks. Ma lugesin ka neid lugusid ja veidike ka DELFI kommentaare. Kui jõudsin kommentaarini, et küsimus “kas Eesti on Venemaa osa?” on eestlasele sama solvav kui “are you nigga?” neegrile, siis viskas pildi eest ära ja oma meelerahu huvides enam edasi ei lugenud.

  Aga väga “provokatiivne” mõte tekkis küll SecondLife’i uurima minna, et mille eest siis saatkonnast välja visatakse – milline käitumine ja küsimused juba eos tülinorivateks loetakse? Võib-olla piisab juba minu virtuaaltegelase nimest?

  Aga Kaja poolt pakutud plakatiga võiks selle “saatkonna” ette sellise käitumise peale piketeerima minna küll, mis?

  Vasta
 • 7. Kati  |  detsember 17, 2007, 1:59 p.l.

  🙂
  eh, wild, see peaegu lohutas.

  aga neid viimasena kirjeldatud omadusi võiks küll kuidagi koos passiga jagada. no vähemalt paadunud demokraadi märgades unedes võiks see võimalik olla. 🙂

  Vasta
 • 8. asjadest.blogspot.com  |  detsember 17, 2007, 2:06 p.l.

  Kui sa tunned, et on häbi, siis võib ju alati oma rahvuse maha salata ja kodakondsusest loobuda. Protestiks.

  Iseküsimus on muide veel see, et kas rassiste ja rahvusfašiste on õigus vihata? Tolerantsus ja sallivus peaks ju tähendama, et me sallime ka rassiste ja rahvusfašiste? Või kuidas need asjad meil õieti käivad?

  Vasta
 • 9. Kati  |  detsember 17, 2007, 2:07 p.l.

  peaks tähendama või?
  ei peaks, seltsimees demagoog.

  ja ma ei taha midagi maha salata. ma tahan, et oleks nii, et ei peaks häbenema.

  Vasta
 • 10. Helle  |  detsember 17, 2007, 2:09 p.l.

  Milleks pidi Rein Sikk minema sinna provotseerima?
  Aga ongi ju hea, et esimesel päeval kohe välja tuli, kust king pigistab. Saab edaspidi hoolikamalt töötajaid valida ja koolitada.
  Ma ei ole nõus väitega, et kõik eestlased on rassistid või mölakad või matsid või tolgused või joodikud või….
  Ka ajakirjanik peaks oma sõnakasutust valima.

  Vasta
 • 11. metskaplan  |  detsember 17, 2007, 2:29 p.l.

  Ma küsiks siinkohal, mida võitis Eesti ühiskond selle artikli avaldamisega? Ennast sallivateks pidavad inimesed said järjekordselt põhjuse oma naabri peale näpuga näidata, et:”vot tema on paha rassist, aga mina armastan kõiki!”, pisut radikaalsema maailmavaatega inimesed võtavad sisse kaitseasendi, sest järjekordselt tõestati, et mõtte- ja maailmavaate vabadus kehtib kõigile teistele peale nende, kuid mis põhiline, riigi maine sai jälle kannatada ilma, et mingi positiivne tagajärg selle kahju üle kaaluks. Seega tasuks alati mõelda, kas asja kohe suure kella külge panemine on kõige parem lahendus.

  Vasta
 • 12. Mart  |  detsember 17, 2007, 3:04 p.l.

  Blah. Nõme lugu.

  Ühest küljest on tegemist täieliku fopaaga selle virtuaalsaatkonna pidajate poolt. Sellist matslikust ei saa lihtsalt endale lubada. Loodetavasti pannakse see koht nüüd korralikult tööle ning ei lasta päris igat ullikest laua taha vastuseid andma.

  Teisest küljest on Sikk täiesti labane provokaator. Kui ta tõesti kaks päeva järjest selliseid küsimusi loopis, siis on täiesti arusaadav, miks ta sealt välja visati. Samuti jätab ta täiesti mainimata selle, kes talle siis ikkagi neid erinevaid solvavaid vastuseid andis. See võis ju olla keegi täiesti suvaline tüüp (näiteks mõni 12-aastane, kelle meelest oli väga naljakas “nigga” trükkida).

  Lisaks, see tore ametnik, kes Vabadussõja toimumisaega ei teadnuv, võiks küll vabatahtlikult tööst loobuda ja keskkooli tagasi minna.

  Vasta
 • 13. Punane Hanrahan  |  detsember 17, 2007, 3:34 p.l.

  Sel ametnikusitahädal polnud siis niigi palju meelemõistust, et oleks entsüklopeediast järele vaadanud:(

  Aga jah. Järjest enam süveneb minus tahtmine mitte Eestist ära minna, vaid teha Eestist normaalne riik. Tuua siia nii palju immigrante, et ei oleks enam põhirahvust ja vähemusrahvusi, vaid et oleks ainult vähemusrahvused, keda on kõiki enam-vähem võrdselt ja kes peavad kõik üksteisega arvestama. See, et eksisteerib mingi põhirahvus, keda on teistega võrreldes liiga palju, ongi kogu kurja juur (sama kuri oleks lugu, kui mõni immigrantidegrupp teistega võrreldes liiga suureks kasvab). Kui on kõiki võrdselt vähe, küll siis ka mõistus koju ja kooseksisteerimine välja tuleb.

  Igatahes, algatuseks on ülimalt kiiresti vaja palju türklasi. Eesti kebabikultuur ei kõlba kuradilegi.

  Vasta
 • 14. Kati  |  detsember 17, 2007, 3:58 p.l.

  mart,
  seda küll, et me ei tea, kes nõmetses. vabalt võis 12aastane tatt olla. aga kui see projekt on sisuliselt välisminni hallata ja mingite ametnike ülesanne ongi seal passida, siis need ametnikud oleks võinud (isegi pidanud) jauravad tatikad korrale kutsuma. ja välja viskama oleks pidanud ka need jaurajad, mitte eeldatava süüdimatu küsija.

  helle,
  kindlasti tegelikult kõik eestlased ei ole seda teist ja kolmandat. aga kui sellist juttu aetakse kohas, mille ülesanne ongi eesti mainet kujundada, siis kipub ju kergetsi jääma mulje, et on küll. või vähemalt paljud on.

  sellega küll nõus, et hea, et ruttu välja tuli. see mu meelest õigustab ka täiega siku nn provokatsiooni. hea, et see, kes jama avastas oli tema, mitte päris mustanahaline või, hullem veel, ntx mõni venemaa ajakirjanik.

  ph,
  see rahvusliku koosseisu võrdsus iseenesest ei pruugi suurt aidata. eksjugoslaavias nagu olid kõik vähemusrahvused, aga omavahel sõdima ässitada sai neid ikka. vähemus, kes lihtsalt tunneb, et ta on jube õnnetu ja väikseke, aga tahaks olla suurim ja parim, on suisa ohtlik.

  oluline on ikkagi, mis väärtushinnangud iga rahvusgrupi sees levivad.

  Vasta
 • 15. Kati  |  detsember 17, 2007, 3:59 p.l.

  aga kebabikultuur vajab küll arendamist 🙂

  Vasta
 • 16. Punane Hanrahan  |  detsember 17, 2007, 4:04 p.l.

  “Vähemus, kes lihtsalt tunneb, et ta on jube õnnetu ja väikseke, aga tahaks olla suurim ja parim, on suisa ohtlik.”

  See on õige küll – see on ju eestlaste tüüphoiak Euroopa Liidu suhtes! Ehkki, EL-s ei ole eestlasil oma suurusehullustusest hoolimata võimalik midagi koledat korda saata. Siis levivad endassesulgumine ja eurovastasus – et ometi saaks olla suurim ja parim.

  Vasta
 • 17. Õpime teiste vigadest? « Homo homini homo est  |  detsember 17, 2007, 4:43 p.l.

  […] ülekeedetud teema ja e-skandaal: EPL ja Delfi Kati Pronto […]

  Vasta
 • 18. mr.Costello  |  detsember 17, 2007, 5:03 p.l.

  Helle ja Mart, kas te täpsustaksite, mida tähendab teie arvates provotseerimine? Kas provotseerimine on see, kui minna mustanahalise virtuaaltegelasega virtuaalsesse “saatkonda”? Või on provotseerimine see, kui küsida ebameeldivaid küsimusi – miks raisatakse maksumaksja raha? Või on provotseerimine see, kui ajakirjanik proovib teada, kas inimesed lähevad endast välja küsimuse peale, kas Eesti on Venemaa osa? Ja, kontekstist väljas, kas provotseerimine on telkmantlis Tõnismäel seismine? Mis nende inimestega teha tuleks? Virtuaalsuses bännida ja päriselus vangi panna?

  Mrtskaplan, minu meelest võideti selle looga väga palju – juhiti tähelepanu, kuhu rahva raha kulutatakse. Ja samad võimurid julgevad veel patroniseerida “heategevusüritusi” “Tantsud tähtedega” jms… Võtku see raha lastehaiglatele ja muule nüüd sealt virtuaalsele “esindamisele” kulutatu hulgast!

  👿

  Vasta
 • 19. Siiri  |  detsember 17, 2007, 5:07 p.l.

  Ametniku üks põhiomadusi peaks olema võime jääda rahulikuks igas olukorras ja oskus viisakalt korrale kutsuda ükskõik kui nõmedalt käituvaid kliente. Lihtsalt väljaviskamine pole ju lahendus.
  Kahe ja poole New Yorgis veedetud aasta jooksul on mustanahalised minuga kolm korda õiendanud. Kahel juhul põhjuseks see, et ma olin oma mõtetes ja ei pannud neid tähele. Üks nõudis, et oleksin pidanud talle hello ütlema, kui ma seisin tänaval ja ta mulle selja tagant lähenes. Ja teine käratas, et misasja sa vahid mind, kusjuures ma ei pannud teda enne tähelegi, kui ta käratas. Ja üks kord laste mänguväljakul teismelised tulid tüli norima, et keegi viieaastane olla nende kampsuni kohta pahasti öelnud, Kui palusime näidata, et kes konkreetselt ja mida ütles, siis ei osatud midagi tarka öelda. Lõpuks nentisid, et neile tundus, et öeldi.
  Aga muidu jah, kui satud mustade rajooni, siis võidakse iga su sammu väga tähelepanelikult jälgida ja sõimata võid saada nii selle eest, et ei öelnud õigel ajal “hello” või siis selle eest, et ütlesid “hello”. Või kui teed pilti (asjadest, mitte inimestest), siis küsitakse, et miks on vaja siin pildistada.
  Ei meeldi mulle siin see tunne, et mustade suhtes peab mõnes kohas eriti tähelepanelik olema, et neid mitte solvata. Valgete suhtes sellist tunnet pole. Ja täitsa võimalik, et mustadel on sama tunne valgete rajooni sattudes. Valgete hulgas on ka küllalt neid, kes lihtsalt lambist kedagi sõimata tahavad.
  Aga – meeldivaid kogemusi mustadega suheldes on siiani olnud rohkem 🙂 Sest nad on siirad ja ütlevad kohe välja ka selle, kui neile miskit meeldib.
  Tolerantsemaks on selline igast rahvusest koosnev ühiskond mind muutnud küll. Samas inimesed eelistavad segunemisele koguneda elama omasuguste keskele, mustad mustade ja valged valgete juurde, igal rahvusel kujunevad välja oma keskused ka linnaosade kaupa. Hiinalinnasid ja poolakate linnaosasid jne. on New Yorgis mitu. Ja need kogukonnad suhtuvad üksteisesse nagu naaberriigid – nagu ikka, naabreid peetakse vähe imelikuks 🙂 Eestlased jah on mööda linna laiali, sest neid on võrreldes suurte rahvastega väga vähe.
  Türklaste Eestisse elama lubamine tähendaks küll seda, et hea kebabi järele on lühem maa minna, aga kas neid tegelikult ka ühiskonda vastu võetaks ja kas nemad tahaks integreeruda, selles ma vähe kahtlen.

  Vasta
 • 20. Punane Hanrahan  |  detsember 17, 2007, 6:01 p.l.

  “Türklaste Eestisse elama lubamine” – no mõni õnneks (!!) juba ka elab Eestis. Tallinnas, Nõmmel on isegi jumalast korralik türgi restoran, kus toiduga lolli nalja ei tehta, sest kokk on türklane ja teab, kuidas värk käib.

  Vasta
 • 21. priitp  |  detsember 17, 2007, 6:05 p.l.

  See lugu meenutab üht “Surmarelva” osa, kus Danny Glover LAVi saatkonda sisse jalutab. Nüüd siis selgub, et mustanahaline ja padueestlase jaoks mitte eriti arukaid küsimusi küsiv tegelane mõjub Eesti riigi virtuaalsaatkonnas sama provotseerivalt.

  Huvitav, kas meie riigi pärissaatkondades kohtab samasugust kehva klienditeenendust, et mitte õelda ksenofoobiat ja rassismi?

  Vasta
 • 22. Punane Hanrahan  |  detsember 17, 2007, 6:33 p.l.

  Need diplomaadid, kellega mina olen suhelnud (ja neid on päris palju) on seniajani ikka täitsa asjalikud olnud. Kurat teab, mis selle virtuaalsaatkonnaga lahti on:(

  Vasta
 • 23. metskaplan  |  detsember 17, 2007, 7:22 p.l.

  PH, miskipärast ei igatseta türklasi juurde mitte üheski riigis, kus neid palju on (nt Saksamaa). Rahvusriigi mõte ongi selles, et elukeskkond kujundatakse põlisrahva tõekspidamiste järgi (keda peaks riigis olema ka 85-90 protsendine enamus), mitte, et iga sisserännanute grupp hakkab enda poole kiskuma, s.t ühiskonda võetakse vastu need immigrandid, kes aktsepteerivad selles riigis kehtivaid reegleid.
  Ma ei kujuta ette, kui palju teema algatajal endal neegritega kogemusi on, aga mina olen ühel eluperioodil nendega väga tihedalt kokku puutunud ja olin alguses väga üllatunud, et nendega ei olegi võimalik normaalselt suhelda, sest hiljemalt kolmandas lauses antakse sulle teada, kuidas valge mees neid jätkuvalt kiusab. Selline lähenemine ei kutsu eriti sõprussidemeid looma.

  Vasta
 • 24. ech  |  detsember 17, 2007, 7:28 p.l.

  novat, ei tea. ma olen ise ka second life’i kasutaja ja kogu seda skandaali vaadates tundub, et suurem osa skandaalitsejatest seda ei ole teps mitte. situatsiooni ma ise kõrvalt ei näinud, aga second life on sealse eesti grupi üks n-ö ‘hängimise’ kohti (lisaks Klimartenile). seega suurem osa inimestest seal saatkonnas on täiesti tavalised matid ja katid, jürid ja marid. ja neid vastuseid võisid seega anda – ja ilmselt andsidki – nemad.

  virtuaaltegelane, kes on ametlikult välisminni palgal ja peabki olema see ametnik, kes küsimustele vastab, kannab seal nime Estonian Republic (ma arvan, et selle virtuaaltegelase taga on tegelikult mitu reaaltegelast). kui sikk rääkis seal kelle teisega iganes, siis ei olnud see mitte mingi ametliku välisminni tegelase jutt, vaid suvalise muu inimese jutt.

  mis muidugi ei muuda pointi, et tava-eestlased on rassistid.

  lihtsalt et jutt, et ministeeriumitegelased on rassistid, on antud näitele tuginedes täielik jama.

  välja võidi sikk visata ka nende teiste tegelaste kaebustele tuginedes adminni poolt. tavaline praktika kõikjal suhtluskeskkondades (ntx jututubades jne) on see, et adminn ei pruugi läbu ega läbustajat ennast näha, aga kui ühe kasutaja peale tuleb palju kaebusi (mida tavaliselt, aga mitte alati, tuleb küll tõestada logiga), on adminnil alust pidada antud kasutajat läbustajaks ja ta bännida.

  võib-olla oleks siis lahendus mitte lasta tavakodanikel seal olla? second life’i viisaka (ja mitte-rassistliku) kasutajana oleks mul isiklikult sellest väga kahju, kuna antud koht on väga hästi ja hoole ning armastusega ehitatud, seda siis second life’i standardite järgi.

  samas see ‘saatkond’ on rohkem kultuuri ja inimesi tutvustav niikuinii, s.t. mitte saatkonna moodigi. imho olekski ‘eesti maja’ olnud õigem nimi asjale. aga see on juba omaette teema…

  Vasta
 • 25. Punane Hanrahan  |  detsember 17, 2007, 7:45 p.l.

  “sest hiljemalt kolmandas lauses antakse sulle teada, kuidas valge mees neid jätkuvalt kiusab”

  Noh ja valesti on midagi või? Täpselt nii see ju ongi.

  Vasta
 • 26. Andres  |  detsember 17, 2007, 9:09 p.l.

  Heh – kohutav mull nendelt kes asjast midagi ei tea. Uskuge ajakirjandust ja olete 2/3’ndikuga petta saanud… 😛

  Olen SL kasutaja ja vist 2 korda ka virtuaalsaatkonda saatunud ja sealsete inimestega juttu ajanud. Ausalt ja isikut varjamata. Vähemalt siis istusid VM inimesed fännlusest “saatkonnas” õhtutundidel ja öisel ajal. Sõbraliku Rootsi saatkond oli lihtsalt tühi. Ei ühtegi hinge…igav. Samas Eesti saatkonnas elu oli umbes 15 inimest kellest paljud said asjalikke viiteid.
  Tööajal SL’is istuda… njha, eriti ei jõua või siis pole süüdi mitte istuvad inimesed vaid tööd puudulikult korraldavad ülemused.
  Ja tõesti on samas ruumis olnud palju teisi Eesti fänne, kes siiski on eristatavad realsetest VM töötjatest. Selles mõttes erineb virtuaalsaatkond päris saatkonnast. Seal ikka “inimene tänavalt” mingit oma juttu teistele külastajatele ajada ei saa.

  Vältimaks arvamust, et olen VM töötaja – tunnen 1 inimest VM’ist :P, aga tema pole selle teemaga üldse seotud.

  Vasta
 • 27. merxs  |  detsember 17, 2007, 10:03 p.l.

  No kuule, PH, see tähendab ju sama hästi, et iga eestlane võib venelasele kolmandas lauses öelda, kuidas nad meile viimasel sajandil liiga on teinud ning kuidas sama asi endiselt jätkub. Kas selline suhtumine viiks kuhugi?

  Vasta
 • 28. analyytik  |  detsember 17, 2007, 10:30 p.l.

  13. Punane Hanrahan | December 17, 2007 at 3:34 pm
  “Igatahes, algatuseks on ülimalt kiiresti vaja palju türklasi. Eesti kebabikultuur ei kõlba kuradilegi.”

  Kas Sa millegi muu peale ka kunagi mõtled?
  Õgard! Ja snoob veel peale selle. 😉

  Mis selle normaalse ühiskonnakorralduse tekkimist Eestis peasjalikult takistab Sinu meelest?
  See, et inimesed ei tea, mis toidu juurde milline vein käib? Et serveerimiskunst ei kõlba? Et šaslõkk on allpool igasugust arvestust? jne. 🙂

  Vasta
 • 29. Gallacher  |  detsember 17, 2007, 10:59 p.l.

  “Noh ja valesti on midagi või? Täpselt nii see ju ongi.”
  Punane Hanrahan, no mis see tähendab? Kus neid siis kiusatakse? Peale 80-te LAVi ei meenu ainsatki näidet.
  Mis artiklisse puutub, siis nõus olen kahe kriitilise märkusega ametnike kohta. Esitkeks, n-teemaline küsimus, teiseks Vabadussõja ajaloo mitteteadmine.
  Seda, et Sikk banni sai, pean normaalseks. Vaadati, et kaks päeva provotseerinud tüüp on tegelikult Eestist, kaua võib.Siku motiivid olid ju tema mõlemast artiklist (ta kirjutas EPLis ka arvamusloo) selgelt näha; iga hinna eest sensatsiooni leida ja ja eestlasi võimalikult rassistlikena kujutada. Ka ta jutu pealkirjast jääb mulje, nagu oleks teda minema löödud nahavärvi pärast, mitte mölisemise, lollide küsimuste ja valetamise pärast.
  Oma arvamusartiklis ei osanud mees tuua paremat näidet nö. diskrimineerimise ja vaenulikkuse kohta kui: devalveerimispaanika ajal rahavahetuspunktidesse jooksnuid nimetati lollideks, vist Langi näol. No issand jumal, kelleks neid siis nimetada?

  Vasta
 • 30. Gallacher  |  detsember 17, 2007, 11:07 p.l.

  mr. Costello, kui sa loed järjest küsimusi stiilis, kas Eesti on Venemaa osa ja avastad, et küsimused tulevad Eestist ning end mustanahaliseks naiseks nimetava isiku sulest, siis kuidas reageeriks? Äkki tuleks pähe koguni mõte, et tegemist on ülbikuga, kes tahab neegritest võimalikult lolli muljet jätta?
  Muide, kas see on ka välisministeeriumis ametnike poolt rassism kui keegi arvas, et Aafrikasse tuleks kondoome saata?

  Vasta
 • 31. Mannu  |  detsember 17, 2007, 11:54 p.l.

  Hellel on hämmastav võime välja lugeda tekstidest midagi, mida seal pole. Rein Sikk ei öelnud, et kõik eestlased on sellised ja sellised.

  Vasta
 • 32. mr.Costello  |  detsember 18, 2007, 12:49 e.l.

  Gallacher, ma ei tea, kas Second Life’is saab iga suva vant teise vandi IP aadressi nuuskida. Aga see pole üldse point. Kui avastakski, et küsija on Eestist, mis siis? Hakkaks lolliks sõimama? Vast mitte, annaks normaalseid vastuseid ja vaataks reaktsioone. Artiklist sain aru, et nii ei tehtud – kohe tembeldati lolliks.

  Ja see nähvamine, et Aafrikasse tuleks kondoome saata oli rassism, sest kõlas (umbes) nii: “mitte süüa pole neile (teile) seal Aafrikas vaja, vaid kondoome”. Ehk siis tõlkes: “ise olete oma hädades süüdi, et paljunete, raisad!”. Btw, kuidas meeldiks sama soovitus sulle, kui eestlasele? On ju Eesti HIV positiivsete kasvult Euroopas esirinnas, samuti pooldab meie riiklik poliitika valimatut paljunemist eesti rahva säilitamise sildi all.

  Vasta
 • 33. Mart  |  detsember 18, 2007, 6:14 e.l.

  Costello ei mõistnud siin vist provotseerimise kohta käivat.

  Ma usun, et enamik inimesi siin on blogijad ning seetõttu on tõenäoline, et nendest samuti enamik on pidanud mingil hetkel mingi õelutseva tegelase oma virtuaalruumist välja viskama.

  Minu jaoks on peamiseks argumendiks see, et Sikk olevalt kaks päeva järjest virtuaalsaatkonda selliste küsimustega loopinud. Ma ei usu, et ära toodud küsimuste peale keegi tegelikult vihastaks või solvuks, kuid kui keegi järjest sedasama kordab ning vähimatki mõistmist üles ei näita, siis on selge, et temaga rääkida pole mõtet.

  Miks ma pigem Sikku provotseerimises süüdistan, on asjaolu, et tema eesmärk virtuaalsaatkonda minnes ei olnud mitte dialoogi pidamine (mis mingit uudisekünnist ei ületaks), vaid lihtsalt norimine ning ootamine, kuni kellegi kannatus katkeb.

  Vasta
 • 34. luize  |  detsember 18, 2007, 8:05 e.l.

  Virtuaalsaatkonna ametnike vastused niggeri asjus on kõigele lisaks ka totrad. Samas on tegemist rein siku poolt orgunnitud tüliga ja ühtlasi ka tema kirjeldusega, kuidas see kõik käis. Ja hüüdmise “rassistid!” kõrval on kogu lugu väga segaselt kirja pandud, alates sellest, mida ta siis ikkagi tegi ja mida küsis.
  Gallacher on asja lühidalt kokku võtnud, nagu sellesse ka minu arvates suhtuma peaks. Huvitav oleks loo selguse mõttes muidugi, kuidas välismin asjasse suhtub.
  Kebabi osas olen nõus, aga mida nende türklastega teha, kes ise ka ei oska süüa valmistada?

  Vasta
 • 35. Aen  |  detsember 18, 2007, 8:54 e.l.

  Väike vahemärkus toidu ja kondoomiabi teemal. Tänu USA konservatiivide ja Vatikani aktiivsele susserdamisele on sündivust kontrollivate vahendite osa igasugustes abiprojektides suht napp. Nii et kui kellelgi avaneb võimalust mõnd sellesuunalist projekti toetada, haarake võimalusest.

  Ma muidugi ei tea mis kontekstis ja kuidas too virtuaaltegelane teemat kommenteeris, mainin lihtsatl sellepärat, et liberaalse seksuaalpoliitikaga Eestis võetakse mõnda asja või vabadust vahel liiga enesestmõistetavalt.

  Vasta
 • 36. Punane Hanrahan  |  detsember 18, 2007, 8:59 e.l.

  Jah, see on tõesti täiesti tõsi, et Aafrika tegelikult VAJAB kondoome. Samavõrd kui toiduabi. Ning miks ta neid vajalikus koguses ei saa, on just igasuguste kristliku taustaga abiorganisatsioonide “teene”.

  Iseasi, et seda lauset on võimalik välja öelda kahel viisil: rassistlikult ja mitterassistlikult, halvustavalt ja mittehalvustavalt. Ning mittelugupeetud kommentaator oli valinud esimese variandi:(

  Vasta
 • 37. Kati  |  detsember 18, 2007, 9:22 e.l.

  mart,
  sikk, jah, noris küll. ok. aga jama selles, et täpselt sama jaburaid küsimusi esitatakse ka ilma igasuguse norimiseta, aga ikkagi järjekindlalt.

  mu kursavend oli kunagi giid, vedas eestis ringi rikkaid ameerika turiste. need küsisid ntx, miks me korralikult vene keelt ei räägi, kui oleme venelased, kuidas meil üldse õnnestus nii lühikese ajaga oma keel osta (khmm, justnimelt osta) jne, jne.

  kord tuli tal aga posti panna kaart, millel helsingi vaade ja taga kirjas, et tervisi kaunist eesti linnast peterburist.

  sest, noh, inimesed kuskilt kaugelt tõepoolest ei teagi, mis värk siin on. ja ajagu see naerma või mitte, me ei saa selle üle pahandada tegelt, sest ma kardan, on maailmas küllalt riike ja rahvaid, millest meie sama vähe ja jaburalt teame.

  pealegi, küsivad igasugu asju ka teadlikumad ja huvitatumad inimesed. pronksiöö aegu oli vast igaühel meist kuskil mõni lääneeurooplasest sõber, kes küsis, kas eestis ongi fašistid ja kas meie politsei peksab suvalt inimesi.

  ma ei tea, kui paljud siis käratasid, et vait, provokaator ja kui paljud ikka üritasid selgitada, mis värk tegelikult on.

  mina arvan, et me peaks oma keerulise ja muust euroopast vähe teistsuguse ajaloo otsas olema valmis iga kell kuitahes lollidele küsimustele adekvaatseid vastuseid andma, mitte kohe teist poolt pikalt saatma. muidu me saamegi mitte mõistmist vaid natsi ja matsi imago.

  ses mõttes ei ole praegu tark tõrjuda kogu teemat lihtsalt sellega, et sikk provotseeris, vaid võiks pigem tegelda sellega, et enam nii ei läheks, ka mitte provoktasioonide peale.

  Vasta
 • 38. Kati  |  detsember 18, 2007, 9:24 e.l.

  analyytik,
  õgardlus on hea. kõik inimesed söövad, seega see on inimesi ühendav rõõm 🙂

  Vasta
 • 39. Gallacher  |  detsember 18, 2007, 12:06 p.l.

  No näete, Kati ja Costello, jõuamegi sinna, et äärmisel juhul oli tegemist ametnike ebaviisakusega ja viitsimatusele lollidele küsimustele lõputult vastata. Milleks siis lärm, et rassism, silmad võõravihast kilgendamas, rõve ja masendav jne.

  Vasta
 • 40. Kati  |  detsember 18, 2007, 12:58 p.l.

  oot, kuidas me nüüd kohe päris sinna jõuame?

  me võime heal juhul jõuda sinnamaale, et ametnikud ise ei lärmanud väga palju, aga ka ei takistanud rassistlikku lärmamist.

  ja keegi ju ikkagi lärmas. nende silmad ilmselt ikka kilgendasid küll, ma kardan. esindades (peaaegu) meid kõiki, paraku.

  Vasta
 • 41. ech  |  detsember 18, 2007, 3:00 p.l.

  nii, tundub, et SL kasutajate märkused ei huvita kedagi. ma siiski korra veel võitleks tuuleveskitega.

  käisin eile ka SLis ja saatkonnas ja arutasin asja ka ühe sealse adminniga.

  1) ta ütles, et vähemalt tema pole veel avastanud, kuidas adminn saaks külastajate IPsid vaadata (seda saavad teha kodanikud Linden Labist ehk siis need, kes SLi veavad). seega ei teatud, et sikk on eestist.

  2) sikk ei suhelnud mitte ühegi tööloleva välisminni ametnikuga, vaid tavakasutajatega.

  võin ühe korra veel öelda – sikk ei suhelnud välisminni ametnikega, vaid harilike tavakodanikega.

  kui see poleks karjumine, kirjutaks sama lause caps lockiga kolmandat korda 🙂

  SL-i omapära ongi see, et seal on tavakasutajad igal pool. SL on oma olemuselt nagu visuaalne jututuba.

  situatsioon on põmst võrreldav sellega, kui omal ajal oleks välismin teinud IRC kanali #estonian_embassy ning pannud adminniks ühe ametniku, kes on tööl 9-17, eesmärgiga tutvustada eestit. samas aga – kuna tegemist on avaliku jututoaga, kogunevad sinna ka paljud tavaeestlastest lobisejad.

  logib kanalisse sisse sikk ja hakkab end esitlema neegritarina ning samalaadseid küsimusi esitama (selle nüansi jätame kõrvale, et jutukas näeb kohe ära kasutajate IP-d). tavakasutajad, jürid ja marid, matid ja katid, kellel EI OLE diplomaatiakoolitust ja kes tõepoolest ei suuda uskuda, et keegi võiks nii tobedaid küsimusi esitada, lähevad närvi ja hakkavad omavahel chatis arutama, et neeger ja neeger (kuna arvavad, et siku kasutaja ei saa aru). kuna lollide küsimuste esitaja käib seal kaks päeva ja kanali kasutajad leiavad, et see on läbu, esitatakse mitmeid kaebusi kanali adminnile, kes ise ei pruugi chatti üldse näinud olla, aga kes saab MITMEID kaebusi ja annab seega siku kasutajale bänni.

  järgmisel päeval kirjutab sikk ajalehes, kuidas eesti ametlik kanal ta välja viskas neegritädi mängimise eest.

  kas tuleks sama suur skandaal?

  katsuge palun ometi süveneda asjasse endasse… jääb rohkem närvirakke alles 🙂

  Vasta
 • 42. Kati  |  detsember 18, 2007, 3:13 p.l.

  ok, ok, ma usun, et ei suhelnud ametnikega.

  aga seda hullem. siis ei ole asi mõnes rumalas ametnikukes, vaid meie jürid, marid ja muud tavalised netilobisejad ikka ongi rassistid? päriselt? nii või? sest miks nad muidu lähevad närvi ja nõuavad bänni ja vahetavad omavahel jumala nilbeid märkusi lootes, et teine ei saa aru.

  ma palun väga vabandust, aga sellised jürid ja marid ajavad iseenesest oksele.

  Vasta
 • 43. Kati  |  detsember 18, 2007, 3:22 p.l.

  tähendab, kui see asi tahab olla eesti virtuaalne saatkond, siis see esindab eestit ja kujundab eesti mainet. ja kui seal esineb rassistlikku käitumist (olgu selle taga siis ametnik või tavakodanik), saab sellest järeldada, et see on eestis ok. et eestlased ongi sellised.

  mis kaebamisse ja bännimisse puutub, siis hämmastav, et keegi ntx ei palunud bännida neid, kes teist tagaselja mõnitasid? mõnitamine on ok, kui asjaosaline aru ei saa? vähemalt eestis? nii või?

  Vasta
 • 44. analyytik  |  detsember 18, 2007, 9:11 p.l.

  38. Kati | December 18, 2007 at 9:24 am
  “analyytik,
  õgardlus on hea. kõik inimesed söövad, seega see on inimesi ühendav rõõm 🙂 ”

  No mul ei ole ka muidugi söömise vastu midagi, selge see.
  A problem vist pisut selles, et … Ah maeiteagi. No ühesõnaga, mulle nagu mingil hetkel tundub, et siinses blogiafääris… noh, et ühest küljest oleks nagu tegemist nõnda öelda vasakpoolsete vaadetega inimestega.
  A siis jälle selgub, et nii mõnegi arvates vist seisneb see “vasakpoolsus” peaasjalikult selles, et õige vasakpoolne… noh õige vasakpoolse tundemärk on peaasjalikult see, et ta hoiab süües kahvlit vasakus käes. 😉
  Eks selle peale tekib muidugi kiusatus nalja visata pist.

  Kuidas see anektoot oligi, et on mustad kommunistid ja punased kommunistid. Et mustad kommunistid söövad musta kalamarja, sõidavad musta Volgaga ja puhkavad Musta mere ääres. Punased aga joovad punast peetveini, … ja puhkavad Punanurgas. 🙂

  Ühesõnaga, see punaste kommunistide osa, see ei ole mul hästi meeles. Seal oli nagu veel midagi… või kuidagi teisiti. Oleks muidugi tore kui keegi seda anektooti täpsemalt mäletaks ja siia kah kirja paneks.

  Vasta
 • 45. Mart  |  detsember 19, 2007, 6:32 e.l.

  Kati

  Mis puutub ausasse ning kannatlikku seletamisse, siis selles osas olen sinuga täiesti nõus. Ilmselt läheb nüüd virtuaalsaatkonnas olukord selles osas paremaks.

  Nüüd, kui esimesed emotsioonid on üle läinud võib Sikule vasti isegi aitäh öelda, kuna nüüd ei saa selline olukord vähemalt seal enam tekkida. Lõppude lõpuks vihastas mind kõige enam ikkagi tema üleolev-parastav suhtumine stiilis “suutsin kangelaslike pingutuste abil tõestada, et minu kaasmaalased on rassistid, hahahaa!”.

  Kahjuks aga on niimoodi, et virtuaalsuhtluses on anonüümsuse tõttu enamik inimesi (ja see pole eestlaste eripära) oluliselt vastikumad, kui reaalsuhtluses. Äärmiselt positiivne oleks olukord, kus igaüks peaks oma mõtteid avaldama alati ja ainult oma pärisnime all.

  Vasta
 • 46. Kati  |  detsember 19, 2007, 10:08 e.l.

  mart,
  jumalast nõus, et anonüümitsemine on üldse nõme.

  ma, olles nüüd ka ise esimese emotsiooni maha käärinud, kipun arvama, et seesinane skandaal sai suuresti sündida, sest välisminnist vedasid arvatavasti kogu asja inimesed, kel erilist virtuaalmaailma kogemust pole ja nad lihtsalt ei osanud arvestada, et kiiresti on kohal tüüpiline delfidebiilide kari.

  ja ma ka usun või vähemalt loodan, et apsust õpitakse.

  analyytik,
  lahe anekdoot. 🙂

  aga mina vabalt olen šampanjasotsialist 🙂

  Vasta
 • 47. notsu  |  detsember 19, 2007, 1:09 p.l.

  Kuskil rippus üleval suurepärane karikatuur, kus oli tahvlil piltlikult esitatud järgmine tehe:
  salliv-sõbralik-normaalne inimene pluss anonüümsus pluss piiramatu auditoorium = lärmav maniakk. Kui keegi teab, võiks linkida, keegi seda oma blogis juba kunagi linkis, aga ma muidugi ei mäleta.

  Vasta
 • 48. analyytik  |  detsember 19, 2007, 1:17 p.l.

  Dom Perignon 1992
  http://www.prike.ee/alkohol.php?id=82&kat=9

  Hüva. Ma saan aru, et ilma ülalviidatud tooteta… näiteks… Noh, et ilma selleta muidugi vasakpoolsust siin Eestis ei edenda. 😉

  Aga… Vot probleem on pisut selles, et kui nii öelda vasakpoolsetes blogides jutt suuresti just niisuguste asjade ümber keerlebki… ja ühiskonna käekäigu pärast kirjutavad inimesed – kui nad peaasjalikult selliste teemadega tegelevad… St. kui need jutud hakkavad juba tõsiselt domineerima…

  Maeitea… a mu meelest läheb asi siis ikka jamakas veidi. No et see jutt vasakpoolsusest ja sotsialsusest ja ühiskonna ja inimeste käekäigust ja jne & etc. Vot see jutt ei ole siis enam päris tõsiseltvõetav kuidagi. 😦

  Vasta
 • 49. Kati  |  detsember 19, 2007, 2:28 p.l.

  oota sa, analyytik, nüüd lähen ja kirjutan selelst erladi ja siis saame seal all edasi jahuda. 🙂

  Vasta
 • […] tiraadi inspireeris vestlus analyytikuga, mis algas siin. Tänan analyytikut mõtlema ja ütlema ärgitamise […]

  Vasta
 • 51. oHpuu  |  detsember 20, 2007, 3:02 p.l.

  hm. metskaplani juttu lugedes tuleb vägisi meelde see Tony Judti “Pärast sõda” raamatu tees, et Teise ilmasõja etnilised puhastused aitasid tänast Euroopat vormida.

  võib ju nii öelda (konstruin praegu ise, ärge kedagi muud syydistage): juudid hävitati rahvusriikidest ära, allesjäänutele tehti oma rahvusriik, suuremad vähemused said kah jalust ära, nihutati piire või rahvusryhmi endid ja siis saadigi rahvusriikide Euroopa.

  sama etnilise puhastuse lipu all käis Stalini ja Hruštšovi ajal laplaste ymberrahvustamine riigi nimirahvuseks Rootsis (kus see ka enam-vähem korda läks), Norras (kus protsess kaks põlvkonda hiljem ringi pöörati ja nyyd on juba aastakymne jagu täisealised olnud saami rahvusliku ärkamise lapsed) ja Soomes (kus asjad on nii ja naa ja mis on põhiseaduse järgi niigi kakskeelne riik olnud kogu aeg, mis laplastele suureks abiks on).

  siit ka yks praktiline poliitikakujundamise ylesanne.

  metskaplan,
  kas sina annaksid oma allkirja ligi 90protsendiliselt saamikeelse Kárášjohka ja Guovdageaidnu kommuuni (rõhujate keeles Karasjok & Kautokeino) põhjal Saami Vabariigi asutamiseks nende Norra Kuningriigist eraldamise kaudu? kas piirnev ja viimastel aastatel veidi madalama saamikeelsete osakaaluga Ohcejohka vald (rõhujate keeles Utsjoki) võiks sellega yhineda?

  ja juhul kui Ohcejohka liidendatakse, siis kas kõige hiljem sinna sisse kolinud soome pered, kes viisid soomekeelsete osakaalu vallas yle 15%, tuleks pagendada Anári valda (rõhujate keeles Inari) või lausa Sodankylä valla puhtalt soomekeelsesse osasse?

  (praktiliselt oleks see kõik sama hästi kui võimalik, on vaja ainult umbes kolme tosina pea jagu saami konformistliku poliitilise eliidi radikaliseerumist (neid võiks enne seda radikaliseerumist nimetada Vichy saamlasteks, või veel parem, norra nimega öeldes: kvislinguteks, sest nad teevad okupeeriva võõrvõimuga koostööd). lisaks oleks vaja veel mõne “Vichy saamlaste” domineerimise eest kõrkjatesse tõmbunud 1970-80ndate aktivisti tagasitulekut poliitikasse. ytleme, 1 ykskäsi-ykssilm-terrorist-pommipanija + 5 näljastreikijat, kes kõik on Alta sõja kangelased. olen nõus sinu kujundatud poliitilise kontseptsiooni laskma oma raha eest põhjasaami keelde tõlkida, et see ettepanekuna kõikide saami parlamentide kõigile fraktsioonijuhtidele ning olulistele kogukonnaliidritele yle anda.)

  teine praktiline ylesanne: mis piirides kujutad ette Seto Kuningriiki?

  kolmas: kas elades Walesis või Šotimaal, toetaksid sealseid separatistlikke parteisid, kes kohalikes parlamentides esindatud on? aga Baskimaal Herri Batasunat? millist bretooni rahvusliku sõltumatuse asja ajavat parteid eelistad?

  (see kommentaar on pyhendatud täna väljakuulutatud Lakota riigi iseseisvusele. We will overrun! Custer died for your sins!)

  Vasta
 • 52. ech  |  detsember 29, 2007, 2:22 p.l.

  tsivilisatsioon on mul ka lõpuks tagasi. ning kuigi teema juba ammu ajaloohämarustesse vajunud ning emotsioonidki vaibunud, ma siiski korraks piiksatan veel

  et eks ma olen selles osas nõus jah (ja ütlesin nii ka esimeses kommentaaris), et see on ikka kole küll, et harilikud eesti inimesed järelikult ongi sallimatud. harilikud inimesed ongi netilobisejad :). 100% nõus, et selline asi ajab oksele küll.

  üritasin ennist lihtsalt täpsustada kahe asja:

  1) sikku ei visatud mingite eesti ametlike kanalite poolt eesti ametliku seisukoha ilmutamiseks välja, nagu sikk oma artiklis halas

  2) KONTEKST!

  ei saa lihtsalt üle kanda reaalelu asju jututoale, see on absurd! ja mitte üks inimene, kes on second life’i sisse sattunud ja orientation islandilt läbi käinud, ei saa seda nii võtta – välja arvatud ehk skandaali pastakast imev ajakirjanik.

  iga inimene, kes on virtuaalruumis ringi liikunud, TEAB, et suvalises kohas võid sa kohata suvalisi inimesi, ja suurem osa inimesi, keda sa kohtad, ei ole ‘ametlikult’ antud ‘sim’iga üldse seotud – sest et see on VIRTUAALRUUM. nii need asjad käivadki.

  ka eesti välisministeeriumi poolt ametlikult ehitatud virtuaalne eesti saatkond jääb kõigest hoolimata igaveseks virtuaalruumiks ja igavesest ajast igavesti on seal võimalus ringi saalida suvalistel inimestel – nii keskmiselt rassistlikel eeslastel, eestist huvitatud väljamaalastel, skandaali otsivatel ajakirjanikel kui teistel.

  mis kaebamisse ja bännimisse puutub, siis sellised lihtsalt need asjad virtuaalruumis on. mina panen virtuaalruumis lolli juttu ajavatele tegelastele tavaliselt lihtsalt ‘mute’ peale, s.t. ma ei ‘kuule’ nende juttu. sealsamas eesti saatkonnaski on viis nolki (ma tõesti loodan, et asi on nende nooruses), kelle jauramisest ma õndsas teadmatuses olen, sest nende ülišovinistlikku juttu oli valus lugeda 😛

  aga no mis sa ära teed, nii see kipub olema igal pool, ka reaalelus – kaebavad ja räuskavad ikka need, kes on delfidebiilikud ja teised hoiavad suu kinni või ignoreerivad. kodanikujulgus või ma ka ei tea 🙂

  üldiselt on saatkonnas nüüd reeglid üleval. ja ilmselt on neile vähestele ‘ametlikele’ tegelastele tehtud korralik koolitus, sest selge see, et kogu seda situatsiooni oleks saanud teisiti lahendada.

  lihtsalt et hoidkem juttu teinekord ikka kontekstis 🙂

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kalender

detsember 2007
E T K N R L P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

%d bloggers like this: