Putin ei huvita meie külas kedagi

jaanuar 1, 2008 at 2:00 p.l. 12 kommentaari

Meil Paldiskis tuleb uus aasta ikka kaks korda. Esmalt kell üksteist, kui on kesköö Moskva aja järgi, mil suur osa kohalikke venekeelseid tänavale paugutama valgub, ja siis ka meie keskkööl, kui tänavale roomavad eestlased ja teine osa venekeelseid, kes on otsustanud ikka eesti kella järgi uut aastat tervitada.

Olen üheteistkümnesest kambast miskipärast alati arvanud, et nad on äkki kuidagi venemaameelsemad või nii, et kuulavad ikka viksilt Putini kõne ära ja siis hakkavad laskma. Aga, selgub, eksisin.

Eile nimelt veetsime ise aastalõppu koos Moskva Kultuuriraadioga (nagu Vanamees juba kirjutas), kuid Putini kõnega närve rikkuda ja kõrvu reostada ei tahtnud.

Keerasime raadio seks ajaks siis lihtsalt kuss. Ja siis oligi, et Putin tegi suu lahti, Arni pani raadio kinni ja samal hetkel lahvatas väljas uusaastasaluut.

Mulle tundub, et siit saab järeldada kahte asja. Esiteks, et vene meediaruumis elavad meie kohalikud venekeelsed küll. Egas nad muidu uut aastat Moskva aja järgi tervitaks. Aga teisalt, mingi erilist tsaaritruudust, vabandust putinimeelsust, neil küll ei ole. Keegi ei kuula, selg sirge ja käsi kõrva ääres, mida Vova räägib. Meie külas, vabandust linnas, ei koti see taat kedagi. Parem tulevad teevad tema loba ajal pauku.

See omakorda paneb mind mõtlema, et venekeelne ETV oleks ikkagi päris hea asi. Miski, mis kõneleks inimestega nende omas keeles ja võibolla kodusemas kultuurimärksüsteemis, aga ilma mingi nõmeda Kremli propagandata.

Aa, muide, selle kultuuriraadio juurde korraks tagasi tulles, hästi nunnult kõlas. Tekitas sellise tõsiselt nostalgilise aastalõputunde, särava, sädeleva, südamliku ja natuke lapsepõlvese.

Aga mida ma küll tähele panin, mitte kordagi ei öeldud mitte midagi poliitilist, saati ühiskonnakriitilist. Ka mitte poole suuga ja ridade vahelt, nagu vanasti meil kombeks oli, nagu, olgem ausad, ka Moskvas valmivais tele- ja raadiosaateis kombeks oli.

Ma ei tea, vahest polegi sellise teksti koht mingis kultuuriraadios, saati aastalõpuprorgammis. Vahest on lihtsalt haige nõukaaegne harjumus otsida igalt poolt mingit kasvõi varjatud poliitilist sõnumit.

Või siis kõneleb see nii läbiv apoliitilisus siiski midagi sõnavabaduse järjest Venemaal? Kes ellu tahab jääda, ei mulise, vähemalt mingitel teemadel, või nii kuidagi?

Ei tea. Aga puhtalt kultuuri poolest oli ja on hea jaam.

Advertisements

Entry filed under: elu (pole vajagi osta), mõte kiusab, sotsiaalne närv.

HEAD UUUU-UUT! Raamat – mõttetu luksusese?

12 kommentaari Add your own

 • 1. kukupai  |  jaanuar 1, 2008, 2:32 p.l.

  Sama siin, enne kl 23 oli Mustamäe kohal taevas juba valge, kl 00 läks muidugi õige möll lahti, maa värises ühtlaselt 10 minti järjepannu.
  Lahedat ja värvilist uut aastat teile seal!

  Vasta
 • 2. 'ganna  |  jaanuar 1, 2008, 2:35 p.l.

  Meie kyll kuulasime Putinit. Pärast muidugi Ilvest ka. Ilves olex võind kõvasti lyhemalt teha, noh, asjalikult & ilma liigse mölata nigu Putin: venelaste hymni me saime yleni kaasa laulda, aga eestlaste oma lasti yxainus salm & mu tibid olid suht’ nördinud, sest selle sõnu nad teavad peast paremini.

  Venekeelne ETV olex järjekordne Nurjumisele Määratud Yritus Inc. Terve Eesti Vabariigi pealt ei kraabix kokku nii palju ajusid, sädet & pappi, et toota meelelahutust, mida kohalik venelane eelistax Moskvast pakutavale. Isegi minu juurde kogunenud tibide armee, kellest pooltele pole koolis veel vene keelt õpetama hakatudki, vihtus omal vabal valikul tantsida NTV Miri tymaka järele;)

  Vasta
 • 3. Kati  |  jaanuar 1, 2008, 2:36 p.l.

  kukupai,
  kusjuures see tund aega järjest tulev uus aasta on omamoodi lahe. saab minusugune pikajuhtmeline ka selle tunde sisse, et midagi ikka nagu tuleb ja toimub 🙂

  aga head sullegi.

  Vasta
 • 4. Kati  |  jaanuar 1, 2008, 2:50 p.l.

  `ganna,
  me ei kuuland, kui aus olla, ilvest ka.
  üldse, ainus president, kelle kõnet ma olen uusaastaöösi teadlikult ja koguni kahel korral kuulanud, oli lätlaste vairake. üks kord oli 2000. saabudes riia linnas ja teine mingil uusaastaööl läti klassikaraadiost.

  aga venekeelsest etv-st, jah, sama juttu, et meie ei suuda konkureerida, ajab mul kallis kaaslinlane ja marist filmimees ka.

  samas, kui nüüd jälle nii suhtuda, et ei saa ja ei jaksa midagi pakkuda ja nii, siis võiks ehk etv enda ka kinni panna. nii kui nii on laias maailmas papirohkemaid telekanaleid, mis toodavad kvaliteetsemat programmi ja eks me neid ka vaatame.

  aga, etv-d vaatame siiski ka, sest tema eelis on kohalik inf. miks ei võiks see olla eelis ka kohalike venekeelsete jaoks? las seal oleks siis ntx rohkem narva ja sillamäe uudiseid ja nii. oma kogukond ikka inimesi huvitab.

  teiseks, saaks meile ehk kuidagi smuugeldada need kriitilisemad vene ajud, kes kodumaal hästi suud lahti ei saa teha. ehk nad oleks nõus tahtma vähem pappi, kui porgandiks pakkuda sõnavabadust? ja ehk vaataks seda kanalit siis ka mingid sotsiaalselt tuindlikumad meelestatud venemaa venelased. tehniliselt pole vist võimatu?

  noh, muidugi ei loobuta päris venemaa kanalite jälgimisest, aga see meie oleks mingigi alternatiiv nende kõrval, vähemalt neile, kes tahaksid.

  Vasta
 • 5. 'ganna  |  jaanuar 1, 2008, 3:05 p.l.

  Mõm. Minu poolest võix kyll ETV ka kinni panna. Kõik telejaamad võix kinni panna, kui aus olla. Internet on tänapäeval juba kiirem & mugavam kohalike uudiste saamise viis.

  Vasta
 • 6. Punane Hanrahan  |  jaanuar 1, 2008, 3:10 p.l.

  Nii ma nälga surengi:(

  Vasta
 • 7. Kati  |  jaanuar 1, 2008, 3:10 p.l.

  nojah, aga saatse-sitalepa memmed sul ka kõik internetti kasutavad, ntx?

  ja teiseks televisiooni saab ju ka suuresti netipõhiseks teha. saated järelkuulatavaks ja nii.

  Vasta
 • 8. Punane Hanrahan  |  jaanuar 1, 2008, 3:12 p.l.

  Ja kõik teised spetsialiseerunud teleajakirjanikud ka.

  Aga – on hävingut ennustatud kirjutavale meediale, on raadioajakirjandusele, eks nüüd ennustatakse, et internet suretab nad kõik + teleajakirjanduse ka. Tegelikult on iga varasem ajakirjandusliik uute tulles siiski ellu jäänud: raadio ei suretanud ajalehti, ega tele raadiot, ei sureta ka internet neist ühtki.

  Mistõttu on mul lootust, et ainus valdkond, kus ma töötada oskan, säilib ka homme:)

  Vasta
 • 9. Oudekki  |  jaanuar 1, 2008, 5:04 p.l.

  Just, Kati 🙂 Meil on suur naaber Venemaa. Selline naaber, kus on omajagu väga häid ajakirjanikke ning meelelahutajaid, keda Venemaal eetrisse ei lasta. Meil on vaja head venekeelset televisiooni, mis võiks ka Peterburist kättesaadav olla ja Vene meediaga konkureerida. Lisaks – kui peaks poliitilist tahet olema – saaks ju sinna isegi reklaami tagasi tuua, Vene turg on palju atraktiivsem kui Eesti turg, reklaamiandjale.

  Vasta
 • 10. ahaa  |  jaanuar 2, 2008, 1:38 p.l.

  “saatse-sitalepa”

  vabandan ona primitiivse loomuse pärast, aga kukkusin naerust pikali :)))

  Vasta
 • 11. ahaa  |  jaanuar 2, 2008, 1:39 p.l.

  p.s. mis kanalilt te seda vene kultuuriraadiot kuulate?

  Vasta
 • 12. Kati  |  jaanuar 2, 2008, 1:47 p.l.

  ahaa,
  üle neti. link on olemas 🙂

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


On hiljuti kirjutatud

Kalender

jaanuar 2008
E T K N R L P
« dets.   veebr. »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

%d bloggers like this: