Milleks mulle need kuradi välisuudised?

märts 28, 2008 at 11:37 e.l. 13 kommentaari

Miks ma pean kuulama raadiost ja telekast mingit möla mingist Iisraelist? Mis mul selle juudiriigiga asja? Või milleks mulle teadmine, et kuskil Aafrikas sõitis buss kraavi või põleb Brasiilias mets?  

Eks ole, seda juttu oleme me ikka kuulnud ja päris põhjendamatu see ju pole ka. Üsna loogiline, et inimesi huvitab eeskätt, mis nende enda elus ja ümbruses toimub. Mida head või halba kodune valitsus teeb, kuidas siin see elektrihind tõuseb jne, jne. Kui aus olla, on mingis mõttes Aafrika veeuputusest või järjekordsest löömast kusagil Gazas olulisem seegi, et Sihi Miili kass tõi pojad. Või kas ikka on? 

Sest, teisipidi, me ei ela ju kuskil kinnises kotis. Sõda kuskil, esmapilgul kurat teab, kus, mõjutab vabalt bensiinihindu meil ja üleujutus mingis teises pärakolkas võib-olla viljahindu. Haigused ei küsi ammuks riigipiiridest. Ja, positiivsemast küljest, maailmas luuakse, leiutatakse, avastatakse koguaeg midagi ning meiegi saame sellest osa.  Järelikult ei ole vist välisuudisedki mitte päris mõttetud.   

Iseasi on, et kes ja kui palju meid huvitavad.  Naabrid. Seda muidugi. Aga millised naabrid? Venemaa kindlasti. Seal toimuvats me räägime hästi palju. Noh, siis Soome, sellest räägime ka. Aga Läti, noh, sellest räägime juba üsna vähe? Aga mine tea, äkki see ongi parasjagu? Siis veel, et mis me teeme Euroopa Liiduga, kuhu me ju ka ise kuulume? Kas miski eurouudis on tänapäeval ohkem välisuudis või siseuudis? 

Muide, üks kindel argument kui mitte eestikeelsete välisuudiste vastu, siis kindlasti nende kahjuks on, et, tänapäeval, kui kõik saavad arvutile ligi ja internetiavarustesse, tulevad vähegi olulisemad uudised välismaistest allikatest miljon korda varem ja põhjalikumalt kätte, kui kodused toimetajad neid meile edastada suudavad. Et igaüks on ju juba hommikuse BBC läbi lugenud. Milleks talle sama jutt õhtul raadios näiteks? 

Minu meelest selles jutus on üks maru nõrk koht. Nimelt see usk, et KÕIK  saavad internetti ja loevad sealt vabalt kõike. Ega ikka saa ega loe küll. Seesama Sihi Miili oma kassi ja tolle poegadega võib elada pärakolkas, kuhu internet enam ei ulatugi või pole tal selle “looma” pidamiseks rahagi või ei näe ta sealt ekraanilt enam kirbusitakirja lugeda. Ongi veel ainult raadio ja telekas, kust midagi teada saab. See aga ei tähenda, et huvi maailma vastu puudub ning kui on huvi, peaks olema ka õigus seda rahuldada. 

Aga sina, hea lugeja, kui palju ja mida sina jälgid välisuudistest? Miks? 

Silla Ivari ettepanekul kõneldakse sellest teemast homses söömaklubis, algusega kell 14. 00.

Eelarutelu võib muidugi ka kohe ja siinsamas alustada. 

PS Sellest, et miks kurat, meile mingid uudised Iisraelist, on kunagi väga kenasti kirjutanud isand Hvostov, aga ei suuda seda arvamuste enam mingi nipiga leida. Kui keegi teab, kust ja kuidas seda leida, olen viite eest tänulik. 

PPS Kokkuvõtted kodanikuõpetuse kontrolltööst (nagu mõni seda kutsub) saab loodetavasti uuel nädalal.

Entry filed under: mõte kiusab.

Koeratitt kontoris. Fotosüüdistused nunnumeetri testimiseks Kui krokodill Gena elaks jaapanis …

13 kommentaari Add your own

 • 1. Ramloff  |  märts 28, 2008, 1:17 p.l.

  Ma nüüd võin siin kohe teema offtopicusse viia, aga minu meelest paljud kohalikud uudised puudutavad mind hoopis vähem kui välisuudised. Mõtlen igasugu regionaaluudiseid stiilis: Ruhnu avati lennuliin, Suure Jaanis avati kultuurimaja või Kohilas sai valmis uus koolimaja jne. Isegi kui uudis puudutaks mu kodulinna, tean ma suure tõenäosusega seda kõike juba ammu, nii et see poleks uudis ning juba mingi 50 kilomeetri kaugusel oleva väikelinna asjad puudutavad mind tegelikult hoopis vähem kui mingid välisuudised. Miks? Välisuudistes räägitakse reeglina kas siis väga olulise kaaluga või ka piisavalt dramaatiliselt kulgenud sündmustes, samas kohalikesse uudistesse satuvad pahatihti uudisnupud, mille sa suudad juba 5 selle ettelugemise ajal unustada. Muuseas, mina käin sihukeste regionaaluudiste ajal sageli köögis kohvi tegemas vms.

  Vasta
 • 2. Kati  |  märts 28, 2008, 1:25 p.l.

  regionaaluudiste rabas edasi sobrades, mina küll vahel loen mõnuga järva teatajat, et teada, mis lapsepõlve kodulinnas ka juhtub.

  seda küll, et ntx hiiumaa maavanema aastapäevavastuvõtu ebaõnnestumine mind küll ei kotiks, või mitte nii palju kui järva maavanema oma. ses mõttes on kindlasti välisuudiste sihtgrupp kohalike uudiste omast (kui viimased regiooniti lahku lüüa) suurem.

  teisest küljest iraagist ja iisraelist räägivad kõik, hiiumast või järvamaast ainult meie siin. ses mõttes on regionaaluudised hästi ja väga jne olulised. ainult, minu arvamust mööda, see, mis mujal toimub, on ka oluline. siiski.

  Vasta
 • 3. analyytik  |  märts 28, 2008, 1:36 p.l.

  🙂 Eks need välisuudised ole nigu teatav traditsioon ka.
  No et kui on ikka AASTAKÜMNEID, ehk siis praktiliselt kogu elu raadiost kuuldud, et “Gaza sektoris toimusid kokkupõrked”, siis oleks ju imelik, kui ühel hetkel neid uudiseid enam ei tuleks. Et justkui on midagi puudu või nii.
  Kunagi oli veel see ka, et “Belfasti katoliiklaste linnaosas plahvatas pomm”, aga see teema on viimasel ajal vähe soiku jäänud. 😉

  ***
  OK! Aga jah… Eks Eestis ole probleem suuresti selles vist, et ajakirjanduse tegijad ei tee selget vahet, et mis on oluline (Iraagi sõda, USA presidendivalimised) ja mis on vähemoluline (laevahukk Indoneesias, Venezuela missivalimised). See käib muide siseuusdiste kohta ka. No et serveeritakse kogu seda kraami läbisegi ja siis ei saa enamik inimesi aru… või õigupoolest siis kaotavad orientatsiooni kuidagi.

  Vasta
 • 4. Kati  |  märts 28, 2008, 1:45 p.l.

  tjah, analyytik,
  aga mis siis saab, kui parasjagu ei toimu midagi Tõeliselt Suurt, Iraagis on vaikus, USAs ei valita kedagi ja Toompeal on ka kõik puhkusel. siis räägidki Venezuela missidest ja Rakvere koertenäitusest, või mis?

  tähendab, haupukurgihooaeg või vähemalt hapukurgipäevad on paratamatus ja ei saa öelda, et täna jäävad uudised ära, sest midagi ei toimu. või saaks?

  mingite meedialiikide põhimõtteline kolletumine on muidugi ka omaette teema. kusjuures, kõik, mis toimub internetis, on siinkohal vist esirinnas.

  Vasta
 • 5. 'ganna  |  märts 28, 2008, 2:07 p.l.

  Ega uudised ise ei olegi huvitavad, ysna seesama seebiooper kestab neis läbi aegade — inimeste reaktsioonid uudistele on . . .

  Ma pigem loen uudiseid sellepärast, et mul olex millegi seltsis hommikukohvisse haigutada, kuni mõistus pähe ärkab. & siis ka väga valikuliselt. & mul on yhtviisi kama missivalimistest talnas või venetsueelas, presidendivalimistest meil või yhendriiges. Mina otsin uudistest verd & soolikaid &/või extra kreatiivset kretinismi.

  & noh, inimene on kora juba niimoodi ehitatud, et uudis ‘tiibetis on tapetud yle 100 meeleavaldaja’ tekitab temas õlakehituse (& ähmase pyyde meelde tuletada, mis mandril see tiibet asuski), aga kui talle ytled, et tead, siinsamas meie maja ees olex yx mees eila äärepealt pexa saanud, siis on ta veel mitu päeva elevil;)

  Vasta
 • 6. M.N.  |  märts 28, 2008, 3:13 p.l.

  Siin on nüüd väga lihtne teha ekslik järeldus, et kuna välisuudised on vajalikud -> välisuudised on head ja kõike tehakse õigesti.

  Eesti meedias on välisteemade kajastamine ikka äärmiselt nigelas seisus. On suur vahe, kas kajastada välismaal toimuvat nii, et sellest ka siinsele inimesel kasu oleks või on see välisuudis sellepärast, et linnuke on vaja kirja saada. Kõiksugu välipostidel haavata saavad Iisraeli sõdurid lähevad justnimelt sinna viimasesse kategooriasse. Mis ei tähenda, et Lähis-Idast ei saaks või ei peaks rääkima.

  Täiesti naeruväärne oli see, kuidas Tšetšeenia sõja ajal riputi vene propagandamasina otsas ja kuulutati iga infopiiska viimase tõena. Peaasi et “uudis” oleks kiire ja lihtsalt haaratav – mitu laipa ja mitu vigastatut. Ja nagu oligi inimestele selgeks tehtud mis välismaal toimub.

  Vasta
 • 7. Nirti  |  märts 28, 2008, 5:14 p.l.

  Ma torkan jälle oma sapise ja maailmavihkajaliku kommentaari siia.

  Pole midagi tobedamat, kui inimesed, kes muud ei tee kui vatravad AINULT “suurtest probleemidest”, a la Gaza sektor ja nälgivad Etioopia lapsed. Kohalikud probleemid on “päh!” ja kinnise silmaringi labane ilming ning nende inimeste persekarvad on ka kosmopoliitsemad ja intelligentsemad kui ülejäänud inimkond kokku, sest nemad mõtlevad Suurtel Asjadel. Katil ja teistel palun mitte solvuda, jutt pole teist praegu, teie huvitute pigem kohalikest muredest & lööte ka käed käiku. Respekt.

  Minu arust väärtustavad inimesed välisuudiseid ja kohalikest uudistest välja ei tee sellepärast, et neid valitsev emotsioon on lihtlabane argus ja laiskus.

  Iga mats teab, et naabri-Anu ega “See Jüri, Kes Enne Mariga Kohtamas Käis Ja Nüüd Seda Lillepoodi Peab Seal” ei ole võimeline lahendama suuri rahvusvaheliselt tähtsaid probleeme. Seega on neil teemadel väga ohutu arvamust avaldada ja kritiseerida… Keegi ei ütle midagi halba, noogutatakse kaasa ja saad veel suure südamega ja laia silmaringiga inimese kuulsuse pealekauba.

  Kui kohalike teemade juures sedasama teha, siis võiks öelda, et “Aga miks sa siis ei tegele selle probleemiga, saaksid ju samamoodi nagu iga teinegi…” ja siis jääb arutleja lolli rolli, sest ta ei viitsi midagi teha tegelikult, ainult suuga oskab suurt linna ehitada…

  Seega kui mul on valida kahe äärmusliku inimtüübi vahel (“Kus see Tiibet veel on?”-inimesed ja siis need “Loksal toimus viie surnuga autoõnnetus? Keda kotib?! TIIBETIS, MÕISTATE, TOIMUVAD PRAEGU KOHUTAVAD ASJAD, AEG ON MEIL KÕIGIL VÕTTA AEG MAHA JA MÕTISKLEDA…”-inimesed), siis ma valin need esimesed, sest nad on ausamad ja siiramad oma teatud ignorantsuses.

  N.

  Vasta
 • 8. toivo  |  märts 28, 2008, 8:03 p.l.

  jah, pool etv toimetusest saaks millega asjalikumaga tegelda. virumaa vs. moskva. Maakonnauudiseid ak-s suuremalt ei näidata, küll aga tahetakse ajakirjanikke välismaale saata.

  välisuudiste probleem on pigem killustatus ja kaootilisus. valimised aafrikas kus mugumbe agaabul suur edumaal, bussiõnnetus brasiilias 10 hukkunuga ja siis veel intervjuu mõne halli ametnikuga brüsselist.

  Vasta
 • 9. Tänase istungi operatiivinfo « Virtuaalne söömaklubi  |  märts 29, 2008, 6:49 e.l.

  […] teema kohta on arutelu vähemalt Kati juures olemas. Kui aega ja jaksu jääb, panen ka ise mõne rea kirja. Juhul kui kellelgi haakuvaid […]

  Vasta
 • 10. Kati  |  märts 29, 2008, 9:59 e.l.

  paremini saab teha alati ja kõike.
  mõistagi ka välisuudiseid.

  Vasta
 • 11. Uudiseid välismaalt « Larko lobiseb (peegel)  |  märts 29, 2008, 10:57 e.l.

  […] söömaklubi märtsikuu istung välisuudiste teemal on pisut rohkem kui ühe tunni pärast käigus. Eelarutelu Kati juures toob teemast just neid külgi välja, mida ma ise tahtsingi rõhutada. Mulle väga […]

  Vasta
 • 12. oHpuu  |  märts 29, 2008, 5:16 p.l.

  siseuudiseid keedetakse praegu ysna suures osas eestikeelsetest pressiteadetest, mis meediaväljaannete e-postkastidesse tulevad.

  selles mõttes on nii kohalike uudiste kui ka välisuudiste tootmine töömahukam ja eeldab nende tegija teatavat initsiatiivi ja ka seda, ta asjadega milgi määral kursis oleks. protsessi on keerulisem automatiseerida.

  mõlemad on seetõttu olulised kaitseliinid ajakirjanduse PRistumise vastu, mis omakorda annab lootust, et analyys ja kriitiline mõtlemine võiksid meedias säilida.

  miks eesti keeles on välisuudiseid tarvis? kas või sellepärast, et mina läti keelt nii hästi ei oska, et Läti uudiseid Läti Delfist lugeda. muid kanaleid ei tea hoopiski, Delfi on lihtsalt hea ja lihtne kasutada, sest liides on tuttav.

  Vene uudiseid ei oska ka suurt kuskilt lugeda, Google Newsi vene osa välja arvata. aga selleks peab olema mingi põhjus, tavaliselt mõni vihje eestikeelses meedias, mille peale sygavamale kaevuda.

  Vasta
 • 13. kriipc  |  juuli 9, 2008, 8:42 e.l.

  Mõtled seda Antsu kirjutist?

  http://paber.ekspress.ee/viewdoc/4811F1208733F38EC22570F3003F4E45

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kalender

märts 2008
E T K N R L P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

%d bloggers like this: