Mida kuradit see maksumaksja siis ETV-lt tahab?

juuli 30, 2008 at 9:48 e.l. 16 kommentaari

Selle telepoisi vanem sugulane lehvitas mulle varases lapsepõlves. Tema seisab siin, sest ma ei viitsinud kelleltki küsida, kas üht blogisissekannet ETV või ERRi logoga illustreerida võib.

Nii paar korda aastas peab kogu enesest lugupidav erameedia ikka avalik-õigusliku pidulikult põhja laskma. Eile siis oli Delfi kord rääkida, kuidas rahvusringhääling vaevleb hirmsas ideedekriisis ja AK on ikka nõme väikese reitinguga saade.

Ma olen, muide, täiesti nõus esiteks sellega, et maksumaksjal on täieline õigus rahvusringhäälingus toimuva vastu kõrgendet huvi tunda ja teiseks sellega, et kõike, ka AK-d saab põhimõtteliselt alati paremini teha.

Aga mul on ausaltöelda kõriauguni lihtsalt lahmimisest teemal, küll see ETV on nõme ja AK igav ja vaat kus Kanal 2 ikka ja …

Halloo! Kas te tõesti arvate, et sellesinatse maksumaksja raha eest peaks näitama, kuidas reporter meega tilli määrib, miksima uudiseid suvaliste muusikavideotega, tegema saate avaloo sellest, et mops on tore koeratõug või lubama suure suuga, et nüüd räägib meie kõva uurimistööd teinud reporter sajandi suurimast juveeliröövist Tallinnas, siis laskma selle mehe stuudiosse, et ta ütleks, et tegelikult pole üldse midagi teada (Uudis on, et uudist polegi? Kah hea lähenemine).

Mina, vabandage, ei taha oma raha küll selle eest ära anda. Ja tõenäoliselt vastab nüüd ka enamik kriitikuid, et eee…ei, ega see kommertskanalite formaat nüüd ikka rahvusringhäälingule ka ei sobi…eee.

Nojah, aga äkki oleks ometi kord aeg konstruktiivseks kriitikaks? Äkki keegi ütleks siis, mida ta ETV-lt ootab, kuidas oleks siis hea ja vaadatav?

Muidu meenutab see kõik mulle olukorda, kui ma pidin kunagi ühe ettevõtte kliendilehte mingi teksti kirjutama. Siis üks asjaomane kodanik, kes pidi teksti enne ilmumist lugema, leidis, et talle see ikka kohe üldse ei meeldi. Mina seepeale siiralt ja sõbralikult vastu, et aga kuidas siis meeldiks, teeme nii nagu parem oleks.

“Ma ei tea, kuidas mulle meeldiks. Ma ei peagi seda teadma. Aga see ei meeldi,” vingatas tema.

Eks ta ole. Mine sinna, ei tea kuhu, too seda, ei tea mida. Vene muinasjutus võib selline ülesandepüstitus ju millegi heaga lõppeda, aga päriselus vaevalt.

Muide, kodanikud blogijad, millist televisiooni teie tegelikult tahaksite?  

Entry filed under: mõte kiusab, sotsiaalne närv.

Armastus ei hüüa tulles ehk kohates Tõelist Naist Ta tuleb!

16 kommentaari Add your own

 • 1. juuni  |  juuli 30, 2008, 10:06 e.l.

  ootan ETV-lt jätkuvalt tasakaalukat tõsidust, arukat ja asjalikku teavet ning mõtlemapanevaid filme. ETV on olnud ja peaks jääma mõtleva inimese kanaliks vaatamata ELU24 orgiakollasele mulliajamisele. Kui mõistuse hääle reiting on madal, näitab see vaid vaatajate massi ajupotentsiaali mandumist

  Vasta
 • 2. hundi ulg  |  juuli 30, 2008, 10:44 e.l.

  Ma räägin ainult uudistest.

  Minu teada on Eestis uudistesaade ainult kahes kanalis: ETV-s ja kanalil Pervõi Balitiskji (viimases muuseas väga hea uudistesaade!). Mingil hetkel oli uudistesaade ka TV3-s, kuid paistab, et ka nemad on valinud Kanal2 poolt sissetallatud raja – loobuda uudistesaatest.

  Kanal2 poolt pakutav asendus, päevauudised laulude ja tantsudega on kindlasti huvitav, vähemalt vaatajareitingute järgi. Minul nii palju aega pole teleka ees istuda, et igal õhtul passida seda meelelahutusprogrammi. Seepärast eelistan AK-d.

  Paraku tundub, et ERR uudistetoimetus töötab ainult kella 9-17. Kui kella viiesed lühiuudised nähtud, pole põhisaadet enam vaja vaadata. Põhisaade prime-time’il on tehtud eelnevate lühiuudiste kordussaateks. Tegijad sellel ajal ammu kodus koti peal ja telemajas vaid uudisteankur, rezissöör, insener ja valvur.

  Vasta
 • 3. Wild  |  juuli 30, 2008, 10:56 e.l.

  ETV kontseptsioon ei olegi laiatarbekaup.
  Minu arvates on sellega kõik OK ja see veel puuduks, et ka sinna lollimagnetiks (seda nimetatakse innovaatiliseks ja noortepäraseks lähenemiseks…) vilesid, kellasid, saagimeid ja muid mõttetuid vidinaid keevitama hakataks.

  Kas tõesti peaks võimalikult suur osa asjadest peegeldama rahva keskmist IQ-d? 😛

  Vasta
 • 4. Minu televisioon « Larko peegel  |  juuli 30, 2008, 11:34 e.l.

  […] Kati küsib, millist televisiooni me ometi tahaksime. Minule praegusel kujul televisioon kohe üldse ei meeldi, […]

  Vasta
 • 5. Kati  |  juuli 30, 2008, 12:25 p.l.

  kusjuures, minu enda pisike aju suudab küll välja mõelda nii mõnegi koha, mida saaks paremini teha.

  kasvõi uusi kärssu stuudiosse ja kaamera ette tuua ntx. no meil tegelt ei ole ainult umbes kaks sotsioloogi eestis, aga vahest sihuke mulje jääb. 🙂

  võimalik, et saab tõpeoolest ka kuidagi noortepärasem olla, ilma kolletamata. ma muide usun, et saab.

  noh, mida iganes. ma ei arva kaugeltki, et ETV on praegu ideaalne, aga on vast ka selge, et tiss ja tuss tekitavad ikka hetkeks suurema huvi kui miski asjalikum asi. sestap ei maksa ehk jälle kohe ETv-le mulda pääle ajama hakata, kui kord kesk suveaega tissiuudiste reiting suur on.

  hundiulg,
  minu teada ei minda midagi niiväga pääle viiest saadet koju, ainult et ma jäin mõtlema, kui palju reaalselt toimub midagi uut kella viie ja üheksa vahel õhtul? mulle tundub, et mitte väga palju.

  Vasta
 • 6. Myriwe-Myrt  |  juuli 30, 2008, 2:08 p.l.

  Esiteks – mulle väga meeldivad Lauristini ettepanekud http://www.err.ee/meie_arvame/arvamused_2008/marju_lauristin_kuidas_tosta_etv_vaadatavust/

  Kuna isegi mina olen maksumaksja (tulumaksumaksja täpsemini), siis võin isegi mina rääkida, nii et ma teen seda.

  Kaks aastat tagasi sain mina kõik oma uudised kahe kanali kokkuajamisega – TV3 Seitsmesed ja Kuku täistunniuudised + Raadioekspress. Poolteist aastat-aasta tagasi sain ma oma uudised kolme kanali kokkuajamisega – Eesti poolt TV3 Seitsmesed ja Kuku uudised + Raadioekspress, teise pildi saamiseks ITAR-TASS. Nüüd saan ma oma uudised Postimehe ja mõnikord ETV AK kaudu. Need on nüüd ainsad asjad, mis ei ole vähemalt niiiii kollased, kui kõik muu (siinkohal ütleme, et Elu24 ei ole Postimees). No ja ITAR-TASSi teise pildi saamiseks ja Novaja Gazetat kergelt õigema pildi saamiseks kasutan ma muidugi ikka, aga see pole hetkel tõepoolest oluline,

  Mulle meeldib ETV juures kohutavalt see, et seal on vähemalt natuke palju lastesaateid. Meil on kodus välja kujunenud juba kindel programm telekavaatamist, mis algab kell 17 ja lõppeb 20.10. Sellest ajast on televoosir ETV peal ja näitab mu väikesele vennale Teodorile multikaid ja lastesaateid. Ja kui ma õigesti mäletan, siis hakkab ETV2 pärast olümpiat peaaegu ainult lastesaateid näitamagi, mis on eriti progressiivne.

  Mul on natuke kahju sellepärast, et ETV lintšis oma programmist ära Star Treki, ja ma oeln sellepärast kohe tõesti kurb. (Noh, kuigi see-eest näitab TV& samas Stargate SG-1’te.)

  Kanal2 ja TV3 uudistest ei saa praegu absoluutselt mingit infot. isegi seltskonnauudiste rubriigist mitte. tegin ükspäe katse, lugesin sama kaua Elu24’a, kui Reporterist tavaliselt seltskonnauudised tulevad ja vaatasin pärast seltskonnauudiseid. Elu24 abiga sain palju, hm, huvitavamat, eksklusiivsemat, seksi(ka)mat jne infot. Reporteri omad on suhteliselt mõttetu valik ja lisaks ka kergelt aegunud.

  ETV AK’l on miljoon korda miljoon korda paremad reporterid, kui Kanal2’l ja võib öelda, et ka TV3’el. Uudistesaatejuhid (vabandan, mu terminoloogia on tõepoolest nõrk) on minu arvamust mööda kõige paremad TV3’s (oletatavasti seal on ikka treier) ja ETV’s (AK’s meeldib mulle viimasel ajal eriti see, kes neile sinna hiljuti tuli ja on commander Data häälega ja näeb natuke tema moodi välja ka).

  Kokkuvõttes olen mina maksumaksjana ETV’ga rahul, sest:
  *) seal on Eesti parim TV-uudistesaade (mida, tunnistan, ise kuigi tihti enam ei vaata)
  *) seal näidatakse briti huumorit.
  *) seal näidati pühapäevaõhtusi inglise krimiseriaale a la Poirot/Midsomer.
  *) sealses TV-uudistesaates on parimad reporterid, eriti kõrge tase on välisreportaažidel
  *) seal näidat(i/akse) vähemalt alguses suhteliselt head jutusaadet nim Paar
  *) seal näidatakse lastesaateid
  *) (“Õnne 13” näiteks on selgelt mitte “Kodu keset linna” vaatajatele)
  *) seal näidatakse kultuuriuudiseid
  *) seal näidatakse kultuurisaateid
  *) seal kantkase üle Eurovisiooni
  *) seal kantakse üle olümpiamänge
  *) seal näidatakse popmuusikaajaloost kõnelevaid saateid ja üldse palju dokke.

  Mulle ei meeldi ETV sellepärast, et
  *) see on ainus kanal, millel on suur osa programmist otseselt suunatud eakatele
  *) nad võtsid Star Treki programmist maha

  🙂

  Vasta
 • 7. hundi ulg  |  juuli 30, 2008, 2:31 p.l.

  Kati, Sinu märkus kella viieste uudiste koha pealt väga õige.

  Ma pidasin rohkem silmas seda, et kella 17 ja 20 vahele mahub kolm tundi. Päeva peauudiseks tõusnud lugu ja teised palad saaks selle aja jooksul põhjalikumalt ette valmistada – taustinfo, lisaintervjuud jne.

  Kui AK uudiseid vaadata, siis sageli koosneb uudislugu uudisväärtusega tekstist ja arhiiviväärtusega pildist, s.o. tekst on kaetud katteplaanidega AK arhiivist. Kasvõi sellega võiks uudistetoimetus tegeleda kella 17-20 (aga miks mitte ka kuni kella 20.59-ni), et tekst ja pilt muuta adekvaatseks.

  Uudisesaadet võiks teha küll pisut paindlikumalöt. Struktuur on praegu nagu vanal kinoringvaatel “Nõukogude Eesti”. Lisaks veel plaanimajandus – sellel nädalapäeval peab olema lugu Agolt Ida-Virumaalt ja sellel päeval Esteri Pärnu kunstisutsakas- oleme ju üleriigiline uudistesaade.

  Ok. Asi kipub minema juba siseretsensiooniks. Reziist, visuaalist ja muust ei hakka rääkima.

  Vasta
 • 8. Liisi  |  juuli 30, 2008, 6:57 p.l.

  Minu arust võiks olla kodumaised saateid 12-18-aastastele noortele..

  Vasta
 • 9. poolhäälne  |  juuli 30, 2008, 7:01 p.l.

  Kae, Katikene, tegelikult inimesed ei teagi, mis neile meeldib. Seda, mis ei meeldi, teavad nad küll. Nii ongi. Inimestele meeldib saada positiivselt üllatatud. Sellel põhineb iha imede järele, sellele on rajatud jõulumaagia, see teeb valentinipäeva või naistepäeva enamusele riigi kodanikest oluliselt hingelähedasemaks pühaks kui nt taasiseseisvumispäeva. See ei ole “mine sinna – ei tea, kuhu; too seda – eitea, mida”, see on pigem iginaiselik rauge igatsus “tahaks midagi head…”

  Ent väga kena on näha, et minu isiklikud eelistused oleks justkui Myriwe-Myrti näpukestega üles nopitud ja ritta seatud. Ehk nii palju, et Star Trek’i ma niiväga ei fännanud – aga vaatasin küll, kui ette juhtus.

  Vasta
 • 10. Oop  |  juuli 30, 2008, 8:52 p.l.

  Kui ma midagi kirjeldama peaks, oleks tulemus ilmselt, et tehku eestikeelset BBCd. Mis tekitab huvitava mõtte, et äkki peaks riigitelevisiooni hoopis inglastelt sisse ostma. Neil on see asi häösti käpas, kogemused ja tehnika ja puha. Asi see siis organiseerida pole. Välitööle võetakse niikuinii kohalikud, kysimus on pigem suhtumises ja organisatsioonikultuuris (yks mu lemmiksõnu, tundub).

  Samas, ega ma vist isegi siis telekat ostaks. Mu aeg läheb niigi suuresti raisku, õite mul vaja veel arvuti kõrvale teist kasti, mille ette pooleks päevaks tarduda.

  Vasta
 • 11. Ramloff  |  juuli 31, 2008, 6:08 e.l.

  Noh, Oopi eeskujul ütleks ma, et tehku eestlased ARD’d ja ZDF’i, aga noh saksa avalik-õiguslik TV on oma kanalite hulga tõttu ka euroopa kalleim, mistõttu see on lihtsalt niisama unistus.;)

  Kui ETV programm pandaks kokku päris minu maitse järgi langeks ilmselt vaatajareitingud veelgi, sest ma ei tahaks näha ETVs üldse kriminaal ja põnevusseriaale. Üldse, kuna erakanalid on keskendunud peamiselt anglo-ameerika toodangule, siis võiks ETV vastupidi, keskendudagi mitteingliskeelsele maailmale (osta näiteks ka seriaalid prantsusmaalt aga miks mitte ka tšehhist, koreast või indiast).
  Inglise keelest ja meelest on ikka totaalselt kõrini (ainukesena saavad minu silmis armu BBC kirjandusklassika ekraniseeringud)

  Kunagi aastaid tagasi oli Soome YLE kanalitel maailma filmikunsti klassikasse kuuluvate tipprežissööride filmide süstemaatiline näitamine. See oleks samuti üks teema, mis mind huvitaks.

  Üldse tundub mulle, et ETV’d ei tohi hinnata vaatajareitingute järgi, sest see on tihti kanal nendele, keda erakanalite üheüldbalisus iiveldama ajab, et aga erakanalid orienteeruvad laiale massile, on see osa inimestest alati vähemus.

  Vasta
 • 12. Kati  |  juuli 31, 2008, 8:41 e.l.

  hundiulg,
  nojah, eks ta ole.

  osalt, nii mitte küll seest, aga ütleme lähedalt kõrvalt vaadates tundub mulle, et on tõesti pikemat aega kuhjunud ka mingi inimeste väsimus, tüdimus, rutiin. et rohkem kui tuntud headuses ei viitsi. mis on tegelikult ohtlik mistahes töö puhul.

  aga mul on miski ebamäärane lootus, et see õnnestub ehk kuidagi lahti loksutada, kui eelarvekülm peris ära ei võta.

  oop,
  see sisseostmise jutt tuletab mulle meelde, kuidas ma kord nats veinisena leidsin, et võiks rahahädas ETV ja samuti rahaädas YLE ühendada ja kogu toimetuse Tallinasse kolida. 🙂

  kui tõiselt rääkida, siis bbc on päris hea malli võtmise koht küll.

  ramloff,
  nende reitingutega on nii ja naa. ühelt poolt, nagu am ütleisn, ei saa nendega lollik minna, tissiuudised on alati kõige popimad, aga teisalt, ei saa ka öelda, et meid üldse vaatja ei huvita ja teha midagi, mis kellelegi korda ei lähe. ilmselt on kunst ei suhtumiste huvita ja rebime end vaatanumbri pärast sapikollaseks vahel tasakaalu hoidmises.

  Vasta
 • 13. Nirti  |  juuli 31, 2008, 11:42 p.l.

  Mina ei saa sellest kräunumisest ETV kallal üldse aru, no mis tal siis viga on täpselt?

  Parimad lastesaated tulevad ETVst ja parimad filmid (ffriigifilmid) tulevad ka ETVst, parimad sarjad (“Black Books”, “Star Trek” näiteks ja muidugi Herküll Poiroo) tulevad ETVst, parimad dokumentaalfilmid tulevad ETVst ja igasuguseid muid huvitavaid asju ka, nt. Tähelaev. Kui midagi tarka teha pole, siis 90% juhtudel ETV lahtikeeramine lahendab igavusprobleemi.

  Ja ETV on ainus kanal, mis näitab “Muumioru lugusid”. 🙂

  Minu ideaalne televisioon oleks 24h töötamas. Praegusel juhul lõviosa telekanaleid töötab neli-viis tundi päevas heal juhul. Ehk siis 18:00 alates on paar seriaali ja film, edasi tuleb Nightchat ja päevaste seepide kordused vms. Enne kuute õhtul on seepikad ja Topshop.

  Täiuselähedased kanalid minu jaoks on temaatilised Viasati kanalid, nt. Animal Planet, History Channel, Discovery.

  ETV on suhteliselt täiuslik, temas on kõike, mida vaja, aga ei kübetki kollasust.

  Vasta
 • 14. duhh  |  august 3, 2008, 9:40 e.l.

  Ramloffi “angloameerika” peale ütleks, et mu meelest on anglo ja ameerika nagu siga ja kägu. Mis sest, et sama keelt räägivad. Anglot ma vaatan hea meelega, ameerikast üldjuhul lugu ei pea.
  Ehk: keel pole määrav, vaid see, mida sellega väljendatakse.
  (vbndst, läks algsest teemast küll mööda)

  Vasta
 • 15. tq  |  august 4, 2008, 11:36 e.l.

  AK-l pole häda midagi, seni, kuni seda vaid korra päevas vaadata. Kui mõnel kehvemal ja igavamal päeval kolm korda järjest vaatama satud, siis viskab küll kolinal üle.

  Nii et kui küsida, mida mina AK-le soovitan, siis soovitaks seda, et lisatagu iga kord enam-vähem igale uudisele midagitgitgi juurde. Olgu või ainult paar lauset, või mõni väike lisakommentaar või parem-uuem-asjakohasem taustapilt kasvõi.

  Aga parem ärgu muudetagu midagi, kui et kollaseks mindaks.

  Vasta
 • 16. eve67  |  august 8, 2008, 7:50 e.l.

  Hr L. Priimägi on kenasti öelnud (ETVs, kui õigesti mäletan), et noorusel on kolm tunnust:
  1. noor on sigimisvõimeline,
  2. noor tahab sigida,
  3. noor on loll.
  Kui üks nendest omadustest puudub, siis inimene enam nooreks ennast pidada ei saa.
  Minul üks puudub (ei ütle, milline ;)) ja ma loodan, et ETV ei muutu kunagi “popiks ja noortepäraseks”, sest ka mina tahan vahel telekat vaadata.
  PS! Soovitan kõigile ETV teisipäevaõhtuseid filme! 🙂

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kalender

juuli 2008
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

%d bloggers like this: