Kollaste pealkirjade kaitseks

august 27, 2008 at 7:16 p.l. 13 kommentaari

Blogiilm on hukas, sest käib üks kole kollaste pealkirjade võistlus, arvas üks tumeblond naine, muuhulgas minu eilset juttu näiteks tuues.

Kui nüüd kõik ausalt ära rääkida, siis muidugi on sel kollane pealkiri, kohe mahlaselt kollane ja vägagi meelega pandud. Ja kui veel ausamalt rääkida, siis ma ei arva kohe üldse, et kollaseid pealkirju peaks vältima või häbenema.

Kujutlege hetkeks, et seisate keset raeplatsi ja teie ümber tungleb korraga paarsada inimest, kes kõik teid nööbist tirivad, hõlmast sakutavad, midagi kõrva karjuvad ja üldse igal viisil teie tähelepanu püüavad.

Tõenäoliselt kingite te oma väärtuslikku aega neist ühele või kahele, kes teile kuidagi eredalt silma jäävad, ülejäänud raputate lihtsalt maha ja rühite edasi.

Umbes sellises olukorras on iga tänapäeva ülitihedasse infovälja jäätud inimene. Kolm sekundit öeldakse olevat aeg, mis ta selles virr-varris uuele infole pühendab, enne kui tähelepanu hajub. Kolm sekundit, ja kui teda selle aja jooksul miski ei köida, pole enam mingit võimalust märgatud saada.

Nojah, ja öelge nüüd ausalt, kui oleksin eilse sissekande pealkirjastanud näiteks „Simon Bolivari nimeline noorteorkester Helsingis“ või „Sotsiaaltöö ja muusika“ või „ Mõningaid uusi aspekte Stravinski tõlgendamisel“, kas te siis oleksite seda lugenud?

Muhvigi te oleksite. Liiga kuiv, igav, võõristav olnuks see enamikele. Aga „orgasm“ on just selline ilus sõna, mis kolme sekundiga silma jääb.

Muidugi oli mingi osa neid, kes avastades, et edasi otse voodinippidest ei räägitagi, kohe lugemast loobusid. Mingi teine osa aga luges edasi ja avastas ehk ka enda jaoks midagi vahvat või siis vaidles mulle mõttes vastu. Kummalgi juhul sain ma, mida just vaja oligi, ühe mõtte maailma ringi kolama lasta. Mõtte, mille edasi mõtlemisest võib-olla maailm kunagi kenamaks muutub. Loota ju tohib, eksole (:

Muidugi, võiksin ju siidist tiibade plaginal kuhugi elevandiluust torni tõusta ja oodata, igasugusest maailma labasusest määrimata kätega marmorjat laupa siludes, millal mu õilsad sõbrad ja mõttekaaslased tulevad.

Aga milleks? Milleks nämmutada mingeid seisukohti või teadmisi nende hulgas, kellele need ammu tuttavad?

Tahaks hoopis, et keegi avastaks mu kaudu midagi, mida ta muidu ei leiaks, mille peale ise kohe ei tuleks. Näiteks eile sai ehk keegi midagi täitsa uut teada muusikast ja keegi ehk idee, kuidas edukalt sotsiaaltööd teha. Kui see nii oli, on kollane sõnake „orgasm“ oma ülesande igati tänuväärselt täitnud.

Nii et ärgem kartkem kõike kollast, vaid kasutagem seda hoopis millegi hea jaoks ära. Kasvatagem lillikesi sõnnikust, eksole.(:

Jah, muidugi on ka siin piirid. Ei tohi otse valetada ja ei tohi kellelegi haiget teha. „Andrus Ansip: Mul on hea armuke“ ei saa ikka pealkirjaks panna, kui Ansip nii ei ütle. Aga „Andrus Ansip – hea voodikaaslane“ võiks küll panna, ka siis, kui juttu tuleb vaid tema poliitilistest partneritest.

Või mis?

Ettevaatust, küsimus teksti lõpus on põhimõtteliselt sama manipulatiivne, kui kollane pealkiri.

Ja siin üks vandlitornis printsess lohutuseks neile, kel kolekollane maailm täiega ära on visanud

Ja siin üks vandlitornis printsess lohutuseks neile, kel kolekollane maailm täiega ära on visanud

Entry filed under: Uncategorized.

Orgasmist ja maailma päästmisest Augustis sünnivad head inimesed!

13 kommentaari Add your own

 • 1. sirje  |  august 27, 2008, 8:12 p.l.

  kollaste pealkirjadega on oht ka – need kes oleks tahtnud lugeda sellest kontserdist, orgasmi õnge ei pruugi minna ja nood, kes tahavad orgasmist lugeda, on pettunud, aga orkestrist on neil jätkuvalt pohh 🙂

  Vasta
 • 2. lassie  |  august 27, 2008, 8:20 p.l.

  Kes see loll orgasmist lugeda tahab, need kes seda suutelised saama on, need selle saamisega ka tegelevad, muud aga inguvad mööda ilma ja internetti ringi näod plassid peas ja kirjutavad esimestele reegleid ette.

  Vasta
 • 3. Kati  |  august 27, 2008, 9:06 p.l.

  lassie,
  inimesed tahavad ikka lugeda asjadest, millest nad aru saavad. ilmast, söögist ja seksist ntx.

  sirje,
  ma miskipärast ei usu, et esimesi ehk neid , kes ilmtingimata ühe mere taga toimunud kontserdi arvustust otsiks, eesti blogosfääris liiga palju oleks.

  Vasta
 • 4. ahaa  |  august 27, 2008, 9:11 p.l.

  hmh, mina oleks siis ka lugenud, kui pealkiri oleks viidanud matemaatikale ja valemitele… ma oleks lugenud lihtsalt seepärast, et ma loen su blogi ja mulle meeldi b ja tundub huvitav. ega ma pealkirju ei loe 🙂

  aga – orgasm ei ole kollane! hoopiski üks ilusamaid asju 🙂

  Vasta
 • 5. Nirti  |  august 27, 2008, 9:38 p.l.

  Ma olen ka alati mõelnud, et orgasm ei ole kollane, pigem sihuke rohetav ja natuke säbruline servast.

  Vasta
 • 6. sirje  |  august 27, 2008, 10:54 p.l.

  vot-vot, eks kirjutage orgasmist ja nii et oleks aru ka saada, millest jutt käib. lässi, mis õpetussõnadest sa räägid? ma küll ei usu, et sel teemal eriti midagi õpetada oleks. ahh, mehed ei saa aru 😉

  Kati: aga, mis siis, et tundub, et kontserdi kohta lugejaid pole?

  mul on ka sama rida, mis ahaal.

  Vasta
 • 7. lassie  |  august 28, 2008, 6:14 e.l.

  Orgasm on tänapäeva looduses üha vähem esinev seisund, asi on selles, et maailmas on konstantne arv orgasme, aga rahvaarv suureneb pidevalt.

  Vasta
 • 8. naine  |  august 28, 2008, 6:42 e.l.

  Just sellepärast minagi muretsesin, et ma tõesti loen sinu (ja PH muideks ka) sissekandeid pealkirjadest absoluutselt hoolimata, ausõna. Ma lihtsalt arvan, et sinusugusel kvaliteetblogijal (eh, kui hästi kõlav sõna, onju) pole absoluutset mingit vajadust igasuguseid jahupäid kollaste pealkirjadega enda blogi lugema meelitada… kui sa tõesti seda blogi ainult harimismissiooni täitmiseks ei pea.

  Vasta
 • 9. oHpuu  |  august 28, 2008, 12:05 p.l.

  “Nojah, ja öelge nüüd ausalt, kui oleksin eilse sissekande pealkirjastanud näiteks „Simon Bolivari nimeline noorteorkester Helsingis“ või „Sotsiaaltöö ja muusika“ või „ Mõningaid uusi aspekte Stravinski tõlgendamisel“, kas te siis oleksite seda lugenud?”

  esimest ja kolmandat oleks lugend, teist mitte. mahlakalt kollase pealkirjaga asju ei loe. jah, ma tean, et mulle toodetakse meediat (sh blogisissekandeid) näiteks inglise, vene ja soome keeles, ent mitte eesti keeles. minusugused saavad eesti lehtede lugemiseta kah hästi hakkama, sest eelistavad lugeda väiksemates (võru, põhjasaami, vepsa) või suuremates keeltes. väljaanded esimestes on nii tugevalt subsideeritud või siis monopoolsed, et turujõud neid eriti ei liiguta, pigem hullude tegijate entusiasm; suurematel turgudel on rohkem nišše.

  mõne huvitava niši korralik väljatöötamine kohalikul blogimaastikul on täitsa võimalik, kuivõrd blogid tavaliselt reklaami ei myy ja seega turust ei sõltu. sõltuvad entusiasmist. kui mingit asja põlevi silmi kambakesi ajada, siis leiab see alati kaasajooksikuld. (mõelge, kuidas kommunistid Venemaal võimule said, eks.)

  Vasta
 • 10. Oudekki  |  august 28, 2008, 2:04 p.l.

  „ Mõningaid uusi aspekte Stravinski tõlgendamisel“ oleksin kindlasti lugenud ja arvestades, et sina seda kirjutad, oleksin oodanud, et äkki tuleb orgasmist ka juttu 😛 Kui sa juba pealkirjas oled “orgasm” ütelnud, siis enam ei viitsi lugema minna, teen järelduse, et see on artikkel artikli pärast. Seekord natukene eksisin, leidsin ainult selle sissekande järgi 🙂

  Vasta
 • 11. Urmas  |  august 28, 2008, 6:12 p.l.

  See on siin üks selline blogi, kus ma pealkirju ei loe. Palju rohkem on selliseid blogisid, kus ma ainult pealkirju loen ja siis veel rohkem neid, mida ma üldse ei loe.

  Ehk siis, nt minu puhul pole siinsetel pealkirjadel tähtsust, jutu loen läbi ikka.

  Vasta
 • 12. P6  |  august 29, 2008, 8:48 p.l.

  Kahtlane asi, blogimise ja müümise omavahel sidumine. Esimene peaks ju rohkem olema nagu oma tuttavate ja mõttekaaslaste ringiga suhtlemine, nagu kõik eelkirjutajadki juba maininud on, siis nemad loevad nagunii kõike, pealkirjast hoolimata. Kui asi aga müümise/ostmise juurde läheb, siis tulevad mängu hoopis teised kriteeriumid ning silmajäämine on nendest ainult üks. Iga reklaami juures on üks oluline küsimus, et millist sihtgruppi sellega meelitada õnnestub, arendades Su eelpool toodud näidet natuke edasi, ma pakun et näiteks omale head ülikonda otsiv härrasmees möödub sellest raeplatsil nööpe tirivast seltskonnast kerge muigega ning suundub kuhugi hoopis mujale – kuigi pole päris välistatud et ka sealt võiks suht korraliku ülikonna saada siis kliendid eelistavad teistsugust atmosfääri. Reklaami pealetükkivusel (pealkirjade kollasusel) on muidugi ka see efekt, et suht kerge on vinti üle keerata ja reklaam muutub antireklaamiks, nii et juba olemasolevate ja suurema hulga veel “kinnipüüdmata” klientide kõrvale tekib kolmas grupp – need kes on teadlikult pähe võtnud et nad ei saa kunagi reklaamitava kraami kliendiks, sest reklaam tundub eemaletõukavana.

  Vasta
 • 13. poolhäälne  |  september 1, 2008, 8:06 p.l.

  Oeh. Tegelikult on ilus, kui noorele inimesele loova tegevuse kaif enne destruktiivset kaifi kätte õnnestub toppida. On väga suur tõenäosus, et ta sel juhul toda teist püüdma ei lähegi. Kahjuks on minu põlvkond ses suhtes kadunud, pole imeks panna, et inimesed petavad ja varastavad, kui nad lapsena pidid NII inetute värvidega plastiliini voolima kui tänased neljakümnesed omal ajal…

  Aga kolletuv pealkirjandus muudab sisu väheväärtuslikuks ja juhatab sest eemale, vähendab selle tõsiseltvõetavust, tõsi küll. Nii nagu pesupulbri Rex või Bonux reklaamid on mind juba aastaid kättpidi mööda juhatanud nende toodete asupaigast poeriiulitel, või nagu ma ei ole kunagi ostnud Herbal-Something shampoone teleekraanil pead pestes orgastiliselt kiljunud tädi mõjutustel.

  Ma miskipärast ei usu, et kaalukate ütlejate sõna saaks sellest tõdesamust juurde, kui pealkiri oleks Justist või Õhtulehest laenat. Ma muidugi mõistan tõmmet auditooriumi laiendada – kellele siis ei meeldiks olla levinud – ent ausaltütelda oleks mul kirjutajana üpris piinlik, kui ma ei saa inimesed muul moel ennast lugema kui Vändra-Avelit või miskit muud nabaalust söödaks ei poeta (mis ilmselt selgitab mu blogimisest loobumist 🙂 ). Lugejana tunnen end sellisel juhul altveetuna, nagu oleks mind sileajuks peetud, kes ei hakka muidu sööma, kui tuleb sutsu sitta rokale peale raputada…

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kalender

august 2008
E T K N R L P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

%d bloggers like this: