Naabrimehe aluspüksid turule! Lugu eestlastest, soomlastest ja teistest.

oktoober 22, 2008 at 12:05 p.l. 23 kommentaari

Tallinnas elavat Soome ajakirjanikku Sami Lotilat häirib, et Eesti mehed kannavad saunas pükse.

Tõele au andes ei ole tal muidugi ainult alukad hingel. Ta kurdab ka, et enda arvates nii eelarvamustevabad eestlased on tegelikult padukonservatiivsed ja ksenofoobsed.

Nojah, Lotila võib oma eriti emotsionaalsete ja kollasetooniliste arvamuste eest varsti vist koos sm Bäckmaniga Eestis vihatuima soomlase tiitlile kandideerida. Mis salata, olen minagi tema mõne loo peale tundud, et rusikas läheb rulli ja küsib, kus herr Sami lõug on. Teisalt aga …kole küll, kuid peab tunnistama, mõni päris tõsine point tal ikka teinekord on.

Näiteks seda, et eestlastele küll meeldib end näha individualistlike, kuid samas avatutena, kuid tegelikult on nad kollektivistlikud, ksenofoobsed ja kinnised juurikad, on mulle rääkinud ka üks lugupeetud ja vägagi eestlasest psühholoogiaprofessor.

Nii et võib-olla ongi vahest nii, et mõnd asja näevad naabrid natukene selgemalt ja õigemini, kui asjaosalised ise. Teisalt on naabrite, ka naaberriikide ja -rahvaste suhteis, alati mingi armastuse-vihkamise kokteil.

Ühtpidi naabrid on ikkagi lähedal, seega kuidagi omad, teisest küljest käivad ehk just läheduse tõttu teiste tiba teistsugused hoiakud ja kombed korralikult pinda. Rääkimata sellest, et naabrist pajatatakse ikka igasugu legende ja mõnusat pilagi (lätlase kuues varvas, eksole).

Järgmises söömaklubis (jajah, selle sügise esimeses), oli meil algselt plaanis rääkida eestlastest ja soomlastest, sellest, kuidas me üksteisele paistame, tõiselt ja naljaga pooleks, sest söömaka klassikalises tuumikust leiab nii eestlast kui soomlast.

Mõtlen aga, et võiksime ehk teemat natukene laiendada ja kõnelda naabritest üldse, kõigist neist, kelle kõrval me elame. Seega võime soomlastele julgesti liita lätlased, venelased ja rootslased, aga kui keegi elab kesk sakslasi või itaallasi näiteks, võib ka neist naabersuhetest rääkida.

Söömaklubi koguneb sel reedel (24.10.2008) kell 20.00. Täpsem info, nagu ikka, tuleb siia. Kõik on lahkesti lobisema oodatud.

Aga, tulles veel kord tagasi soomlaste ja eestlaste juurde, minu üsna kindel veendumus on, et vaatamata mõningatele aja- ja kultuuriloolistele erinevustele, oleme me tegelikult pööraselt sarnased. Nii heas, kui halvas. Miks ma nii arvan ja mis mind viimati seda eriti sügavalt tundma pani, räägin aga juba söömaklubis. (:

Entry filed under: Uncategorized.

Nagu kaks tilka vett Poliitik:Heteroabielu on keelatud!

23 kommentaari Add your own

 • 1. Oudekki  |  oktoober 22, 2008, 1:14 p.l.

  Eesti naised ònneks ei kanna 🙂 Ja kui nyyd pàris aus olla, siis mina pole kyll eriti segasaunades pykstega mehi silmanud, aga teisest otsast, ega ma neid nyyd nii ei jòllita kah, et kas pyksid on ikka jalas 😛

  Aga teisest otsast, see jutt, et Eesti ei ole pòhimòtteliselt vòimeline ilma vàlismaalasteta hakkama saama, on minu arvates juba tsipa kolonialistlik jutt.

  Aga sòòmaklubi ma juba ootan 🙂

  Vasta
 • 2. Kati  |  oktoober 22, 2008, 1:24 p.l.

  noh, mulle on jäänud varemgi mulje, et onu Sami meelest ei kõlba eestlased üldse millekski.

  ega ma pole muidugi aru saanud, kas ta nii mõtlebki, või on see puhas ajakirjanduslik mullipuhumine, et verd ja kirgi ikka tuleks.

  aga samas tuleb tunnistada, et kogu selle möuramise taga on tal mõni mõte teinekord suht adekvaatne ka.

  Vasta
 • 3. Kati  |  oktoober 22, 2008, 1:24 p.l.

  PS söömaklubi ootab sind ka. 🙂

  Vasta
 • 4. nodsu  |  oktoober 22, 2008, 2:10 p.l.

  Mulle tundub, et need eestlased, kellele meeldib näha end individualistlike ja avatutena, ei ole samad eestlased, kes on kollektivistlikud ja ksenofoobsed juurikad.

  Vasta
 • 5. analyytik  |  oktoober 23, 2008, 12:14 e.l.

  Hmm?
  ?!

  Ega ma pole selle tegelase jutte eriti lugnud, ausalt öelda. Kus need ka ilmuvad siis? Üks oli veel Ekspressis suht äsja, aga rohkem nagu ei tulegi meelde. Hetkel.

  Aga jah. Mu meelest on need küll igati tervitatavad, need lood. No et vähemalt mõni inimene näeb suht selgelt, et siin maal on ikka palju jama. Ja selge see, et kõrvaltvaatajale paistavad mõned asjad paremini. Paljud eestlased hakkavad muidugi IGASUGUSE kriitika peale tatti pritsima, eriti kui see mõne VÄLISMAALASE poolt tuleb, aga selline käitumine on ikka rumal. Tuleks ikka vaadata ja mõelda, et järsku on nendes juttudes ka üksjagu tõde. No ja siis peaks mõtlema, et järksu tuleks midagi muuta. Mis on muidugi üks üsna lootusetu lootus. 😦

  Sellest viimasest loost leidsin siis sihukese tsitaadi:
  “Eestlaste enda arvates on nad eelarvamustevabad, aga tegelikult on nad [—] padukonservatiivsed…”

  Kuidas seda nüüd öelda… Mulle tundub just see lause millegi pärast väga oluline. VÄGA, VÄGA OLULINE!
  Maeitea. Paljud vist ei märkagi seda tegelilkult, aga mu meelest just see on üks neist pointidest, mille tõttu Eestis on asjad nii nagu nad on.

  Yeah! Sihuke abstract värk muidugi. Aga ma olen ikka päris veendunud, et just see on eriti oluline. Ja nii kaua, kui selle asjaga ei tegeleta, nii kaua, jah, ei muutu ka midagi. Vist. 😦

  Vasta
 • 6. poolhäälne  |  oktoober 23, 2008, 8:23 e.l.

  No ilmselt on meie ühiskond olulistes eluaspektides polariseerunum kui suhteliselt pikka aega stabiilsemalt arenenud Soome põhjamaine heaoluühiskond. Meil on esindatud äärmuslikumad ilmavaated suuremates inimgruppides, sestap ka vastukäivad kokkuvõtted selles, milline eestlane on. Ega see siis otsemaid tähenda, et iga eestlane on ennast eelarvamustevabaks pidav padukonservatiiv või et kõik eestlased tahaksid soome lüpsjateks ja maasikakorjajateks minna. Mõningaid sellesuunalisi arvamusavaldusi tuleks mõista mitte kui eestlaste kriitikat, vaid pigem oma rahvale suunatud populistlikku lohutus- ja enesekehitussõnumit.

  Vasta
 • 7. Kati  |  oktoober 23, 2008, 10:24 e.l.

  analyytik,
  õhtulehes on ta nii püsiautor.
  ja lehele sobivalöt rämedatooniline mõistagi.

  aga seesamune tsitaat jäi mullegi silma, kui üsna oluline.

  nodsu,
  nii ja naa.
  mu meelest individualistiks peab end küll pea iga eestlane. samas olevat ksenofoobia, mida meil tegelikult on üsna palju, just kollektivistliku kultuuri tunnus.

  individualistil ei oleks ju asja jagada kõike karmilt omaks ja võõraks, eks igaüks on, kuda on, eksole.

  poolehäälne,
  stereotüüpidega, olgu need endast või teistest, on alati see värk, et konkreetsete isendite puhul nad nagu eriti ei klapi. vähemalt mitte väga stiilipuhtalt.

  Vasta
 • 8. notsu  |  oktoober 23, 2008, 10:27 e.l.

  No stiilipuhas ksenofoobne jõmm ei saa vast sellistest keerulistest sõnadest nagu “ksenofoobne” ja “individualistlik” isegi mitte aru.

  Vasta
 • 9. Kati  |  oktoober 23, 2008, 10:39 e.l.

  no päris jõmm küll ei saa.

  aga võta kontorist, kes oskab öelda küll, et eestlane on individualistlik, tema küll on, aga samas ntx selles ruumilise tolerantsi testis, kus küstakse, kui kaugel sinust võib elada mustanahaline (samas linna,s samas linnaosas, samas tänavas, naaberkorteris, sinu lapasega), ilma, et see häiriks, annab vastuseks, et samas linnas, healjuhul linnaosas, aga tänav juba häirib. et nagu kuidas temaga siis on?

  Vasta
 • 10. notsu  |  oktoober 23, 2008, 10:42 e.l.

  Sa tead mõnda või?

  Vasta
 • 11. Kati  |  oktoober 23, 2008, 11:01 e.l.

  otse ei tea. aga tean uuringust, kus niisugusied vastuseid anti ja valim pold mingid jõmmid. see, tõsi küll, olnud mõned aastad tagasi. pilt võib ju olla muutunud. aga ma väga ei usu.

  Vasta
 • 12. notsu  |  oktoober 23, 2008, 11:14 e.l.

  Samas – uuringu tulemustes ei olnud vast välja toodud, et üks ja sama inimene need kaks vastukäivat vastust andis?

  Hakkasin ise meenutama – olen näinud jah ksenofoobseid haritlasi, aga niipalju kui ma mäletan, soigusid nad ka traditsioonilise (ja kollektiivse) ühiskonna järele. Äärmuslikumal juhul feodaalse.

  Ja siis suudan ette kujutada veel valikulist ksenofoobiat, mis on suunatud ainult kollektivistlike ühiskondade esindajate või nendeks peetavate vastu. à la feministlik islamofoobia.

  Vasta
 • 13. Kati  |  oktoober 23, 2008, 11:49 e.l.

  no vat, ma ei ole seda uuringut oma silmaga näinud. olen sest loengus kuulnud, Heidmetsa loengus täpsemalt.

  ja tema selle vastanduse kuidagi nii välja tõi.

  aga jah, ma ei oska muidugi öelda, mis valim täpselt oli ja mis metoodika.

  Vasta
 • 14. Mart  |  oktoober 23, 2008, 9:45 p.l.

  Sami Lotila häda on selles, et ta on puhtakujuline provokaator, kes on teinud eestlaste sõimamisest enesele mõnusa sissetulekuallika.

  Seetõttu ei ole võimalik midagi tema poolt öeldut tõsiselt arutluse alla võtta. Sest sihukesele tüübile lihtsalt ei tohi muljet jätta, et ta vähegi mõistlikumatele inimestele korda läheb.

  Samas kuulaks ma huviga näiteks Larko arvamusi eestlaste negatiivsetest külgedest ning võtaks tema välja toodud asju ka tõsiselt. Ausõna.

  Vasta
 • 15. poolhäälne  |  oktoober 24, 2008, 5:52 e.l.

  Ma miskipärast usun, et tegelikult on inimesed – keskeltläbi, mõistagi – sisimas oluliselt rigiidsema mõtteviisiga kui heaks tooniks peetav tolerants ja avar maailmavaade seda eeldaksid. Vähemasti ei pane see mind imestama. Ja kui see nii on, siis ilmsesti on selle põhjused mitte selgelt sihitud võõravihas, vaid hirmus, et “mis siis saab, kui meil ka hakkab siin nii olema nagu neil seal”, võrdsustades sõna ‘seal’ ükskõik millise maailmanurgaga, mille sisserändajateprobleeme siinses ajakirjanduses kajastatakse (ja kui palju sellises kajastamises on teadlikku või alateadlikku hoiakute seadmist suunas “ilma sisserändajateta on oluliselt turvalisem kui sisserändajatega”, oleks juba omaette uuringut väärt teema.) Ei oska arvata, kui palju mõjutab eestlaste võõravastasust nõukogude kogemus, aga arvata on, et ühiskond, kellel see kogemus on, ei saa olla sama kui ühiskond, kellel see kogemus puudub.

  Kollektivism ja individualism on aga määratlused, millest kummastki on mul end väga raske solvata lasta. Kui eestlased on kollektivistlikumad kui soomlased, siis võib see tähendada ka seda, et soomlased on äärmuslikult individualistlikud, mis see siis parem on. Kollektivismis iseenesest ei ole ju midagi halba, ei muuda see nähtus iseenesest ühiskonda paremaks ega halvemaks. Lokaalsed diferentsid ju ongi see, mille eest seista, et üleilmne mikihiir kõigile pähe pesa ei teeks. Soomestumine, lätistumine, venestumine ei ole ju iseenesest paremad kui amerikaniseerumine.

  Oleme, kes me oleme ja sellised, nagu me oleme. Peaasi, et me võiksime sellised olla, nagu me olla tahame, see’p see iseolemise mõte ju on. Isegi, kui me tahame vahel väheke vastikud olla…

  Vasta
 • 16. Tänase istungi operatiivinfo « Virtuaalne söömaklubi  |  oktoober 24, 2008, 9:55 e.l.

  […] pakuvad laias laastus naabrid. Aluspükste väel on teemat juba eelnevalt […]

  Vasta
 • 17. nodsu  |  oktoober 24, 2008, 11:56 e.l.

  Peale selle võivad teoreetiline ja praktiline ksenofoobia olla eraldi paadis.
  Keegi illustreeris seda kunagi umbes nii, et kui ühelt tegelaselt küsida, mis ta immigrantidest arvab, siis ütleb ta, et ei tohiks neid nii palju sisse lasta ja ebaturvaline ja nii edasi, aga kui talt küsida, mis ta arvab üle tänava Ibrahimist, siis tuleb välja, et oi, see on tore mees, lapsed viisakad, ei, tema vastu ei ole mul midagi. Kui küsida teiselt immigrantide kohta üldiselt, siis ütleb ta, et rikastav ja positiivne ja üldse, aga konkreetselt siit majast peab ära kolima, sest kuradi türklasi on palju saanud.
  Mitte et see alati nii lahus käiks, aga võimalik ta on.
  Sellega seoses meenus mulle kuulus “Tõstamaa neeger”, kes seal juba pikemat aega elab. See väike kogukond, mis on tõenäoliselt kollektivistlikum kui linnad, paistab teistsuguse välimusega inimest edukalt sallivat, samas kui nii Tartus kui Tallinnas on inimesed tumeda naha pärast peksa saanud. Samas usun, et mingites küsitlustes annaksid külainimesed keskelt läbi konservatiivsemaid ja sallimatumaid vastuseid kui linnainimesed.

  Vasta
 • 18. Kati  |  oktoober 24, 2008, 12:00 p.l.

  kusjuures, mine tea.
  paldiski on oma suuruselt paras küla. ometi elab seal kamp mustanahalisi, kelle kallal kellelgi ei näi kobisemist olevat. samas, ma ei tea, mis rahvas mingis küsitluses vastaks.

  Vasta
 • 19. analyytik  |  oktoober 24, 2008, 12:07 p.l.

  Kati | October 23, 2008 at 10:24 am
  analyytik,
  õhtulehes on ta nii püsiautor.

  Huvitav. Millegipärast pole tõesti märganud. A võib-olla ei mäleta siis lihtsalt. Aga ega ma iga õhtulehte päris kaanest kaaneni ka läbi pole võtnud.

  Vasta
 • 20. nodsu  |  oktoober 24, 2008, 2:30 p.l.

  Võib-olla on asi selles, et väikeses kohas nähakse sind kui konkreetset inimest, aga suuremas kohas oled sa anonüümsena lihtsalt mingi grupi esindaja, ja hoidku selle eest, kui satud mingite tegelaste peale, kes on otsustanud, et nad seda gruppi vihkavad.

  Vasta
 • 21. Larko  |  oktoober 24, 2008, 2:36 p.l.

  Mulle potsatas täna valimisreklaam, kus põhisoomlaste ehk nagu ma tavatsen seda parteid nimetada, persest soomlaste, nimekirjas kandideeriv meesterahvas sisserändamisele piiranguid nõuab. Ei tea kuidas ta kavatseb neid linnavolikogus kehtestada kui peaks õnnetuseks valituks osutuma. Seni on seadused ikka parlamendi rida olnud.

  Vasta
 • 22. Naabriluulud « Larko peegel  |  oktoober 24, 2008, 4:54 p.l.

  […] söömaklubi teemade arendus on Kati juures. Istungi operatiivteave ilmub reaalajas seal kus vaja. Kes ei taha vaadata, kuidas vabariigi […]

  Vasta
 • 23. Morgie  |  oktoober 27, 2008, 8:40 e.l.

  ohjah, vanema põlvkonna naised, muide, on eestis jubetumad rassistid. muidu kenad ja sõbralikud inimesed aga… “neeger ameerika presidendiks” on nende meelest katastroof.

  mis pükstesse puutub, siis need on inimese enda vaba valik ja mingi põdraonu asi ei ole tulla neid eesti meestel jalast maha kiskuma, et aga oleksime sommidega ühtemoodi. mina selgitaks viisakalt, et pükstega saunatamine, eriti kui need on sünteetikast, on ebatervislik ja kogu lugu. edasi peab inimene ise teadma, kas ta arvestab selle infoga või mitte.

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kalender

oktoober 2008
E T K N R L P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

%d bloggers like this: